Pět let po výbuchu v munice ve Vrběticích pyrotechnici areál stále čistí. Hotovo by mělo být příští léto

Zásah policie ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, zřejmě skončí ve druhém čtvrtletí příštího roku. Policisté a pyrotechnici nadále pracují v okolí druhého vybuchlého skladu, od rozmetané munice jim zbývá vyčistit zhruba 48,5 hektaru pozemků. Přes zimu bude nezbytné kvůli mrazu, sněhu a bahnu práce dočasně přerušit. Novinářům to ve středu řekl krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček.

Vlachovice (Zlínsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr z areálu Muničního skladd Vrbětice | Foto: Policie ČR | Zdroj: ČTK

V prostoru, který zbývá policistům a pyrotechnikům prozkoumat, je podle Tkadlečka koncentrace munice, zbraní a výbušnin zcela největší. Je to místo, kde se výbuchy obou skladů částečně překryly. „Zcela logicky nám zůstalo to nejtěžší, co máme,“ řekl Tkadleček.

Z Vrbětic mizí poslední zbytky munice. Areál budou spravovat Vojenské lesy a statky

Číst článek

Práce pyrotechniků se dosud týkala necelých 1300 hektarů pozemků v areálu i jeho blízkém okolí. Od července 2017 pracují kolem druhého vybuchlého skladu. „Kolem epicentra dvě bylo nalezeno 6007 kusů munice,“ řekl ředitel pyrotechnické služby Michal Dlouhý.

Nejčastěji to byly nábojky, dělostřelecké střely a dělostřelecké miny. Odborníci na místě našli i 3,25 kilogramu trhaviny. Většina munice se převáží k zneškodnění do vojenského prostoru Libavá, část pyrotechnici likvidují v dočasné trhací jámě ve Vrběticích. „Nedošlo k žádnému nežádoucímu výbuchu,“ doplnil Dlouhý.

Vojenské lesy

Po skončení podzimních prací, pravděpodobně v první polovině prosince, vrátí policie vlastníkům nemovitostí v areálu zpět do užívání dalších 43,5 hektaru pozemků. „To bude poslední oblast, kterou jsme schopni uvolnit do doby, než definitivně odejdeme. Tam byl udělán plošný pyrotechnický sběr. Většinou se jedná o drobné vlastníky a Lesy ČR. Věříme, že to lidem pomůže, protože se tam řadu let nemohli dostat,“ uvedl Tkadleček. Vlastníky podle něj policie o změně vyrozumí písemně.

Za krádeže zbraní ve Vrběticích rozdal soud jeden trest vězení a pět podmínek

Číst článek

Loni v lednu policie zmenšila střežený prostor v jihozápadní části areálu téměř o 100 hektarů. Majitelům pozemků v dotčené oblasti u Vlárských strojíren tak umožnila jejich obhospodařování. Další vlastníci nemovitostí v areálu dostali zpět do užívání 250 hektarů pozemků loni v červenci.

Bylo to zhruba 700 parcel s desítkami majitelů. Podle Tkadlečka šlo o 40 až 45 procent území, kam po explozi skladů policie omezovala přístup. Střežené území, které spolu se severní části areálu zahrnuje i mnoho okolních pozemků, se loni zmenšilo asi na čtyři kilometry čtvereční.

V budoucnu by měly získat všechny pozemky a objekty v areálu do svého majetku Vojenské lesy a statky ČR (VLS). Mluvčí VLS Jan Sotona minulý týden uvedl, že se státní organizaci dosud podařilo získat pozemky v areálu od deseti vlastníků.

Zástupci VLS však pracují na několika majetkových směnách s majiteli, jejichž pozemky velikostí reprezentují značnou část areálu. „V areálu budeme klasicky lesnicky hospodařit. Máme předtěžební pyrotechnickou skupinu, běžně hospodaříme ve vojenských újezdech a podobně,“ řekl ve středu Sotona.

Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince. Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, vyšetřování stále pokračuje. Munice uskladněná v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme