Murín za dva týdny skončí jako šéf GIBS. Nechce, aby kvůli němu zpochybňovali práci celé inspekce

Michal Murín odejde na konci dubna z čela Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a také z řad policie do civilu. „Mohu to potvrdit, ale dál se k tomu nebudu zatím vyjadřovat,“ řekl serveru Aktuálně.cz. „Mé setrvání v čele GIBS by mohlo zavdat příčinu k nedůvodnému zpochybňování výsledků její práce," napsal na web inspekce.

Praha (Aktualizováno: 11:58 17. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Murín | Foto: Milan Malíček/Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na Murínův konec v úterý upozornil jako první server Aktuálně.cz. Na webu inspekce Murín uvedl, že situace kolem GIBS a jeho osoby, která se vyvinula v posledních měsících, mu nedovoluje pokračovat v řízení inspekce.

Šéf inspekce Michal Murín skončil v nemocnici. 'Vyhledal pomoc kvůli vyčerpání a stresu,' uvedl mluvčí

Číst článek

„Ačkoli jsem se nedopustil ničeho nezákonného ani neetického, obávám se, že mé setrvání v čele GIBS by mohlo zavdat příčinu k nedůvodnému zpochybňování výsledků její práce, především ze strany obou vrchních státních zástupců a nejvyššího státního zástupce, napsal.

Ve službě v bezpečnostních sborech skončí Murín po 36 letech. „Na všech pozicích a za všech okolností jsem se vždy snažil vykonávat svoji práci co nejlépe a nejsvědomitěji, doplnil. Ve vedení GIBS usiloval o to, aby její příslušníci mohli řádně plnit své úkoly, napsal Murín.

Minulý týden potvrdil mluvčí GIBS Ivo Mitáček, že Murín leží v nemocnici. Nechal se prý hospitalizovat kvůli vyčerpání z dlouhotrvajícího stresu.

(Text pokračuje pod dokumentem.)

„Beru to s naprosto chladnou hlavou stejně, jako jsem bral tento příběh,“ reagoval na Murínův konec pro Radiožurnál nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

„Po celou dobu fungování GIBS a mého kontaktu s panem ředitelem Murínem jsem ho upozorňoval na různé nedostatky, které jsem v činnosti GIBS nacházel. Bral jsem to jako naprosto věcnou debatu. Nemám ve zvyku zpochybňovat něčí činnost, ale naopak, o co mi jde, je kvalita práce a té budu vždycky trvat. To znamená, jestliže jsem mu vytýkal nějaké nedostatky, tak je to z toho důvodu, aby tyto napravil a GIBS fungoval kvalitně. O zpochybňování mi nejde,“ dodal Zeman.

'Nemám k němu důvěru'

Murín má spory s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), který tlačí na jeho odchod z funkce. Podle předsedy vlády nemá ředitel inspekce jeho důvěru. Deník Právo v pátek bez uvedení zdroje uvedl, že Murín zvažuje odchod a server Aktuálně.cz dodal, že podle zdroje z okolí šéfa inspekce svoje rozhodnutí plánoval oznámit v pátek dopoledne, což se nestalo.

Byla celá řada podnětů, hájila Schillerová kontrolu GIBS. Ve skutečnosti dostala jen tři včetně Babišova

Číst článek

Zmínky o rezignaci podle mluvčího GIBS přicházejí soustavně od konce února. Inspekce tehdy oznámila, že Babiš se několikrát s Murínem sešel a na schůzkách vyzval šéfa inspekce k rezignaci, což by se obešlo „bez skandálu.

Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s Murínem kázeňské řízení. Premiér uvedl, že nemá k řediteli inspekce důvěru, a zpochybnil hospodaření GIBS.

Sněmovní opozice uvádí v souvislosti se snahami o odvolání Murína, že chce Babišova vláda získat kontrolu nad bezpečnostními sbory včetně GIBS. Premiérův postup kritizuje i kvůli trestnímu stíhání Babiše v případu údajného podvodu s dotací na farmu Čapí hnízdo.

Babiš Murína opakovaně kritizoval například kvůli kauze Bereta, ve které musel Murín vyšetřovatelům vysvětlit, proč se stýkal s hlavním podezřelým v celé kauze kriminalistou Igorem Gáboríkem.

Tereza Chlubná, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme