Musel jsem celý pod vodu, abychom naložili starou paní do traktoru, vzpomíná šéf hasičů na povodeň

Přesně před 15 lety zaplavila řeka Blanice obec Milenovice na Písecku. Svoje domovy museli na týden opustit všichni obyvatelé. V 75 domech bylo přes metr vody.

15 LET OD POVODNÍ Milenovice/Jižní Čechy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodeň v srpnu 2002 v Milenovicích na Písecku | Foto: Václav Šupitar | Zdroj: Český rozhlas

„Z mostu nad řekou Blanicí, kde právě stojíme, bylo vidět jedno obrovské jezero. Nebylo vidět konce,” vzpomíná na ničivou povodeň šéf milenovických dobrovolných hasičů Václav Šupitar.

„Co se mi z povodní vybavuje nejvíc? Museli jsme dojet pro jednu starou paní, která špatně chodila a nechtěla opustit Milenovice. Abych ji naložil do traktoru, musel jsem se celý potopit pod vodu a zvednout ji,” vzpomíná. 

Vznikají tu i nové domy 

Nedaleko mostu má dům i Jaromír Kejšar. Jeho vzpomínky na povodeň jsou i po 15 letech stále živé. „První vlna přišla ve čtvrtek, dali jsme skříně na špalky - a pondělní vlna pak zlikvidovala všechno. Nezachovalo se nic,” říká. „Je to smutné, ale život jde dál.” 

Vedle domu Jaromíra Kejšara vyrostl zbrusu nový dům, který se od těch okolních liší - stojí totiž na betonových pilířích. Před ním je jeho majitelka Jana Sajlerová. „Mám tu maminku a rodinu, musela jsem proto stavět tady,” vysvětluje, proč ji ani povodeň neodradila od stavby domu. 

Ani 15 let po povodni nemají Milenovice žádná protipovodňová opatření. Už by to ale nemělo dlouho trvat. Kolem obce by měla vést odtoková stoka, která v případě povodně zadrží vodu z řeky Blanice.

Povodeň v srpnu 2002 v Milenovicích na Písecku | Foto: Václav Šupitar | Zdroj: Český rozhlas

Povodeň v srpnu 2002 v Milenovicích na Písecku | Foto: Václav Šupitar | Zdroj: Český rozhlas

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme