Musí prokázat, že chtěla Ratha uplácet. Jinak korunní svědkyně Salačová přijde o 12 milionů

U jednoho soudu se již ke korupci přiznala, jiný bude muset stavařka Ivana Salačová doslova přesvědčit, že chtěla někdejšího hejtmana Davida Ratha a manžele Petra a Kateřinu Kottovy uplácet. Když se to korunní svědkyni v kauze Rath nepovede, přijde téměř o 12 milionů korun. Vymstil se jí totiž systém, jakým „všimné“ generovala a k němuž se přiznala. Server iROZHLAS.cz o sporu již informoval, nyní ale získal detaily případu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivana Salačová u soudu (duben 2015)

Ivana Salačová u soudu (duben 2015) | Foto: MICHAL ŠULA / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Salačové soud v Kladně loni v červnu přikázal, že musí skoro 12 milionů korun zaplatit. Podnikatelka se ale odvolala a u Krajského soudu v Praze uspěla. Dosud nebylo jasné proč, server iROZHLAS.cz ale získal usnesení odvolacího soudu a zveřejňuje ho v plném znění. Vyplývá z něj, že první instance pochybila, když nevzala v potaz důkazy předložené Salačovou a rovnou rozhodla, že má o peníze přijít.   

O ‚extrémní částku‘ kvůli uplácení zatím nepřijde, rozhodl soud o korunní svědkyni v kauze Rath

Číst článek

‚Soud měl připustit důkazy‘

„Skutkový stav dosud nebyl dostatečně zjištěn, neboť soud prvního stupně neprovedl důkazy navržené žalovanou. Řízení tak trpí vadou, která mohla mít za následek nesprávné rozhodnutí ve věci. Ke zjištění skutkového stavu věci je třeba provést další navržené důkazy, napsala do odůvodnění soudkyně Hana Tichá.

O miliony se se slánskou podnikatelkou soudil konkurzní správce po společnosti Tenton, nástupkyni Konstruktivy Branko zapletené v kauze Rath. Pohledávku však koupila soukromá firma. Salačová se jako spolupracující obviněná v kauze Rath mimo jiné přiznala k tomu, že společně s tehdejším ředitelem Konstruktivy Branko Pavlem Drážďanským dali úplatek 14 milionů, aby získali zakázku na opravu zámku v Buštěhradu. O úplatek se podle nepravomocného rozsudku v poměru 50:50 Rath rozdělil s manželi Kottovými.

Aby ale dokázali značnou sumu na úplatky shromáždit, platila Salačové podle jejích slov Konstruktiva za fiktivní práce. „Společnost Konstruktiva Branko poukázala žalované v období od 23. 3. 2012 do 23. 7. 2012 postupně celkovou částku 11,7 milionu formou bezhotovostního převodu,“ spočítal krajský soud.

Faktury za fiktivní práci

Podnikatelka pak na oko vystavila faktury, peníze vybrala a pak je prý s Drážďanským údajně použili na uplácení. Problém nastal po vypuknutí kauzy Rath. Manažeři Konstruktivy firmu prodali společnosti Tenton, ani to je však před špatnou reputací nezachránilo a nová společnost zkrachovala.

Když nastoupil konkurzní správce, začal sumu vynaloženou na úplatky po Salačové tvrdě vymáhat, tím, že si nechala posílat peníze a nic za ně nedělala, se totiž podle něj bezdůvodně obohatila. Podnikatelka se ale hájí, že to není pravda, protože s Kontruktivou byla předem domluvená, že sumu použijí na úplatky. Podle odvolacího soudu nedostala prostor k tomu předložit důkazy - především rozsudek a trestní spis z kauzy Rath, kde je korupční mechanismus popsaný.

Kauza Rath: exhejtman dostal za korupci 8,5 roku. Vinných je i dalších 10 obžalovaných

Číst článek

„Jestliže se obrana žalované opírá o tvrzení, že k jejímu bezdůvodnému obohacení nedošlo proto, že účastníci byli dohodnuti, že předmětné finanční prostředky shromáždí a poskytnou jako úplatek a tuto dohodu realizovali, a navrhla k prokázání tohoto tvrzení listinné důkazy, postupoval soud nesprávně, pokud tyto důkazy neprovedl a uzavřel, že žalovaná svá tvrzení neprokázala,“ argumentuje usnesení odvolacího soudu.

Případ se vrací do Kladna

Salačové díky němu svitla naděje, že nakonec o závratnou sumu nepřijde. Krajský soud totiž případ vrátil nižší instanci na Kladně a ta musí nyní vzít v potaz důkazy svědčící o tom, že podnikatelka skutečně chtěla uplácet a ne se bezdůvodně obohatit.

Rath, Kottovi, podnikatelka Salačová i Drážďanský si v červnu vyslechli prozatím nepravomocný rozsudek v hlavní větvi kauzy Rath. Stavařka na rozdíl od ostatních díky spolupráci s policií odešla s pouhou podmínkou. Tu si vyslechla i v takzvané kauze „losovaček“ ve Středočeském a Jihočeském kraji. Skupina, jejíž byla součástí, způsobila podle soudu škodu celkem 33 milionů korun. 

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme