Musílková odchází pod tlakem z čela VZP

Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková se rozhodla odstoupit k 1. lednu příštího roku z funkce. Zdůvodnila to politickým tlakem na sebe a své okolí. Rezignaci Musílkové požadovali nový ministr zdravotnictví David Rath a premiér Jiří Paroubek kvůli miliardovým dluhům VZP a jejímu špatnému hospodaření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiřina Musílková | Foto: ČTK

"Nucená správa je ve skutečnosti uvalena na mě jako na Musílkovou, celá záležitost je zpolitizována, personifikována a kriminalizována," řekla dnes novinářům Musílková.

Kontrola, kterou do VZP poslal Rath, postupuje podle ředitelky vůči zaměstnancům pojišťovny ve stylu psychického tlaku, šikany a vyhrožování. Prohlásila, že je ohrožena nejen ona, ale i její rodina.

"V poslední době je vyvíjen neúměrný tlak již nejenom na mě, ale i na mou rodinu a objevují se zcela vážné indicie, které mě vedou k obavám o bezpečnost mých blízkých a také mé vlastní," uvedla Musílková.

Ve snaze přimět Musílkovou k demisi Rath uvalil na VZP nucenou správu a prosadil změny ve složení její správní rady. Dostatečnou podporu dnes ale v obnovené radě nenašel. Polovina členů stála za ředitelkou, polovina proti ní. V tom okamžiku se obrátil na premiéra Jiřího Paroubka, aby zasáhl. Krátce na to ministerský předseda znovu vyzval šéfku VZP, aby rezignovala.

Podle ministra Musílková řízení pojišťovny nezvládala, a mohla tak za rostoucí schodek. Dluh VZP překročil již údajně 12 miliard korun. Kvůli hospodaření VZP Rath také požaduje ustavení parlamentní vyšetřovací komise. Musílková zopakovala, že k uvalení nucené správy na VZP nebyly žádné důvody a že Rath ji vyhlásil na základě údajů, které byly dodatečně doplněny do závěrečné kontrolní zprávy.

Rath dnes uvedl, že nucená správa ve VZP by mohla skončit k 1. lednu příštího roku, tedy k datu odchodu Musílkové. Nový šéf VZP by podle něj mohl v ideálním případě do křesla usednout hned po Novém roce. Nástupce Musílkové chce Rath začít hledat v nejbližších dnech. O vhodném kandidátovi bude diskutovat s ostatními politickými stranami i se členy správní rady.

Postup Ratha a Paroubka již dříve ostře kritizovala ODS. Obvinila Ratha a ČSSD, že jim nejde o vyřešení hospodářských problémů VZP, ale o ovládnutí pojišťovny. Stínový ministr zdravotnictví ODS Julínek řekl, že Musílková ustoupila obrovskému tlaku státní moci a zneužití státní moci ministrem za souhlasu premiéra. Varoval také před nebezpečím zneužití státní moci ve prospěch velmi úzké skupiny lidí okolo Ratha.

V čele největší a také nejzadluženější pojišťovny stála sedmapadesátiletá ekonomka Jiřina Musílková sedm let. Za tu dobu se o její sesazení z funkce snažilo několik ministrů zdravotnictví z řad ČSSD, teprve až současný šéf resortu byl z tohoto pohledu úspěšný. Její odchod Rath opakovaně požadoval už v minulosti ještě jako prezident České lékařské komory.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme