Musílková: Vyhrožovali mi i zatčením

Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková poprvé otevřeně promluvila o důvodech, které ji přiměly k tomu, že na konci roku odstoupí ze své funkce. Tvrdí, že součástí nátlaku na její osobu byly například i výhrůžky o možném zatčení policií. Proto se také nějaký čas raději nezdržovala doma a nepoužívala mobilní telefon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiřina Musílková | Foto: ČTK

"To vyhrožování bylo dvojího druhu. Jednak, když okamžitě neabdikuji, tak ono se něco najde a bude se házet hnůj. Druhý druh byl takový: tak ono se dá také vlastně odvést na dva dny nebo tři dny do cely předběžného zadržení. Bylo to všechno směrováno na tu dobu než začal parlament, než zařadil ten bod o VZP do svého programu," řekla Českému rozhlasu Jiřina Musílková.

Ředitelka VZP připustila, že tuší, kdo jí vyhrožoval. Jména ale zatím vyslovovat nechce.

Ministr zdravotnictví David Rath, který o její sesazení intenzivně usiluje, na tyto informace zareagoval takto: "Já se vůči paní ředitelce vždycky choval korektně, přestože jsem ji ostře kritizoval. Tyhle věci o výhrůžkách jsou samozřejmě smutné, a to ze všech stran, protože víte, že několik lidí z ministerstva zdravotnictví muselo kvůli tomu mít policejní ochranu."

Musílková je přesvědčena, že členové správní rady byli nuceni hlasovat pro její odvolání. Z třicetičlenného sboru ji 15 lidí podpořilo a 15 chtělo abdikaci. "Když vidíte, že dospělému muži tečou slzy, pláče a omlouvá se, že musí, že ví, že pravda je jinde, pochopila jsem, že lidem bylo vyhrožováno ztrátou místa," řekla. Někteří z členů správní rady prý Musílkové později řekli, že jim bylo telefonicky doporučeno, aby na jednání nepřišli, aby bylo méně lidí. Těm, kteří měli odvolání Musílkové prosadit, prý naopak bylo přikázáno, že musejí přijít za každou cenu.

Ředitelka VZP také zpochybnila průběh posledního jednání správní rady. "Dělaly se pořád přestávky, odcházeli se radit, jak to udělat," řekla. Tlak, vemlouvání a přesvědčování, jemuž prý byli členové správní rady vystaveni, byly podle Musílkové posledním kamínkem pro rozhodnutí odstoupit. Jakoukoli manipulaci v jednání správní rady ale odmítl její nový člen a blízký Rathův spolupracovník Michal Sojka, naopak její dlouholetý člen za zaměstnavatele Dalibor Stejskal je o manipulaci přesvědčen.

Podle Sojky je logické, že lidé jmenovaní za stát postupovali v intencích vlády. Zástupci pojištěnců jmenovaní parlamentem ale hovořili za sebe, řekl. Stejskal připomněl dva členy, jeden prý byl velice nešťastný z toho, že musí hlasovat pro odvolání Musílkové. Druhý stejné hlasování podle Stejskala vysvětlil slovy "koho chleba jíš, toho píseň zpívej".

Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková se rozhodla na konci listopadu odstoupit k 1. lednu příštího roku z funkce. Zdůvodnila to politickým tlakem na sebe a své okolí. Rezignaci Musílkové požadovali nový ministr zdravotnictví David Rath a premiér Jiří Paroubek kvůli miliardovým dluhům VZP a jejímu špatnému hospodaření. "Nucená správa je ve skutečnosti uvalena na mě jako na Musílkovou, celá záležitost je zpolitizována, personifikována a kriminalizována," řekla tehdy novinářům Musílková.

Rath také uvedl, že nucená správa ve VZP by mohla skončit k 1. lednu příštího roku, tedy k datu odchodu Musílkové. Nový šéf VZP by podle něj mohl v ideálním případě do křesla usednout hned po Novém roce. O vhodném kandidátovi bude diskutovat s ostatními politickými stranami i se členy správní rady.

Postup Ratha a Paroubka již dříve ostře kritizovala ODS. Obvinila Ratha a ČSSD, že jim nejde o vyřešení hospodářských problémů VZP, ale o ovládnutí pojišťovny. Stínový ministr zdravotnictví ODS Julínek řekl, že Musílková ustoupila obrovskému tlaku státní moci a zneužití státní moci ministrem za souhlasu premiéra. Varoval také před nebezpečím zneužití státní moci ve prospěch velmi úzké skupiny lidí okolo Ratha.

V čele největší a také nejzadluženější pojišťovny stála sedmapadesátiletá ekonomka Jiřina Musílková sedm let. Za tu dobu se o její sesazení z funkce snažilo několik ministrů zdravotnictví z řad ČSSD, teprve až současný šéf resortu byl z tohoto pohledu úspěšný. Její odchod Rath opakovaně požadoval už v minulosti ještě jako prezident České lékařské komory.

Milan Kopp, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme