Musílková: Za nucené správy odešlo z VZP téměř 9000 pojištěnců

Tisíce klientů odešly od Všeobecné zdravotní pojišťovny poté, co na ni ministr zdravotnictví David Rath uvalil nucenou správu. Hovoří o tom první údaje, která má VZP k dispozici od jiných pojišťoven.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiřina Musílková | Zdroj: ČTK

Podle odstupující ředitelky VZP Jiřiny Musílkové je počet klientů odcházejících k zaměstnaneckým pojišťovnám několikanásobné množství než obvykle. Obává, že ten trend bude pokračovat.

"Měsíční odchody byly tak kolem tisíce maximálně, ale za toto období nucené správy, čili za posledních asi 15 dní, je to skoro 9000 lidí, a to jsou teprve první dílčí výsledky," uvedla Musílková.

Finanční ztrátu podle ní pojišťovna zatím nevyčíslila, protože zatím neví, jaké je složení těchto klientů. Jasno bude až koncem roku.

Ministr zdravotnictví David Rath vyhlásil nucenou správu 10. listopadu. Do pojišťovny zatížené čtrnáctimiliardovým dluhem poslal kontrolu a Musílkovou vyzval k odstoupení. Poslanci projednávali situaci ve VZP v úterý a ustavili komisi, která má do konce dubna příštího roku prověřit hospodaření VZP.

Musílková při svém úterním vystoupení před poslanci uvedla, že po letech, kdy VZP ztrácela pojištěnce, se letos trend začal obracet. Ve třetím čtvrtletí zaznamenala VZP příliv, byť jen o 600 pojištěnců. Za tři čtvrtletí odešlo 45.000 pojištěnců. I kdyby do konce roku odešlo 100.000 lidí, je to stále jen polovina obvyklého počtu.

K 1. listopadu měla VZP 6,638 milionu pojištěnců a osm zaměstnaneckých pojišťoven dohromady 3,664 milionu pojištěnců. Podle zákona mohou pojištěnci přestupovat k prvnímu dni čtvrtletí, s nucenou správou omezení padá a přestupy jsou k prvnímu dni měsíce.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme