Muž dostal pět let za vykácení vlastního lesa

Na pět let do vězení s dozorem poslal včera okresní soud ve Vsetíně majitele lesa, který v něm nelegálně kácel stromy. Muž vykácel s bratrem v letech 1998 až 1999 bez povolení vlastní les ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Podle odborníků tak způsobil škodu dosahující téměř devíti milionů korun. Bratr odsouzeného - který byl původně stíhán také - nakonec vyvázl bez trestu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

les | Foto: Jan Rosenauer

Soudní senát odmítl argumenty obhajoby, která tvrdila, že obviněný je v oboru lesního hospodářství laik. Ukázalo se totiž, že už byl v minulosti za podobný čin souzen. Jednání soudu komplikovaly rozdílné názory expertů na výši škody, která se podle různých posudků pohybovala od čtyř do 27 miliónů korun. Jako nejreálnější se ukázala částka 8,6 miliónu korun. Devětadvacetiletý muž se hájil tím, že by pětihektarovou holinu uklidil a zalesnil za necelého tři čtvrtě milionu korun. To však podle přírodovědců nemůže nahradit ztracený ekosystém.

Podle informací Státního zastupitelství ve Vsetíně nyní soud řeší asi 20 případů, v posledních dvou letech stíhali 30 takzvaných "kůrovců". Zítra před soudem stane dalších pět pachatelů, jimž hrozí až osm let vězení.

Martin Hromádka, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme