Natažené jsem měl jen dva prsty s cigaretou, tvrdil demonstrant. ‚Hajloval, cigareta to nemění,‘ řekl soud

Obžalovaný je velmi dobře seznámen s problematikou neonacismu a na Václavském náměstí hajloval. K tomuto závěru došla obvodní soudkyně na Praze 1 Eva Švíglerová v případě Radka Mansfelda. Muž podle videozáznamu na dubnové akci hnutí SPD zvedl ruku v nacistickém pozdravu. Stojí to v rozsudku, který má redakce iROZHLAS.cz k dispozici a zveřejňuje jej v celém znění. Muž se proti rozhodnutí soudu odvolal.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ve vzpřímeném postoji zvedl propnutou pravou ruku ve výši šikmo nad hrudníkem s prsty dlaně u sebe v gestu nacistického neverbálního pozdravu ‚Sieg Heil‘, tzv. hajlování,“ napsala v rozsudku soudkyně s tím, že gesto je třiačtyřicetiletému Radku Mansfeldovi známo. Za projevování sympatií k nacismu mu uložila půlroční podmíněný trest a pokutu 30 tisíc korun. Muž se ale proti rozsudku odvolal.

Server iROZHLAS.cz získal rozsudek na základě informačního zákona a zveřejňuje jej v plném znění:

Mansfeld se před soudem bránil tím, že nehajloval. Podle rozsudku uvedl, že sice měl pravou ruku nahoře, ale natažené měl jen dva prsty, ve kterých držel cigaretu. Tímto gestem prý uklidňoval lidi, kteří narušovali demonstraci. „Chovali se nevhodně, pískali, řehtali řehtačkami,“ řekl. 

Jeho obhájce navíc v závěrečné řeči uvedl, že hajlování jako takové není zakázané a trestně postižitelné je jen v případě, kdy bylo učiněno v úmyslu propagovat nacismus. „Takový úmysl obžalovanému prokázán nebyl,“ řekl.

Soudkyně ale obhajobu považovala za účelovou. „S ohledem na zjištěný skutkový stav věci a za situace, kdy obžalovaný je velmi dobře seznámen s problematikou neonacismu, což vyplývá jak z jeho výpovědi, tak z jeho facebookového profilu, soud dospěl k závěru, že obžalovaný svým jednáním… dával najevo svou náklonnost programu neonacistickému hnutí,“ napsala v rozsudku. Vycházela především z videozáznamu a fotografií pořízených na demonstraci, ale i z Mansfeldova facebooku.

Demonstrace proti EU

Incident se stal na demonstraci „proti diktátu Evropské unie“, kterou sněmovní hnutí Svoboda a přímá demokracie v čele s Tomiem Okamurou pořádalo 25. dubna na Václavském náměstí při zahájení kampaně pro evropské volby.

Hajlující muž na Václaváku? ‚Nezasáhnout byla taktika,‘ říká policie. Případ prověřuje

Číst článek

Záběry muže se zdviženou rukou se objevily krátce po akci na sociálních sítích a jeho totožnost zjistili policisté ještě ten den večer.

Mansfeldovi hrozilo půlroční až tříleté vězení. Původně dostal trestním příkazem půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun, podal ale proti tomu odpor, a jeho případ tak putoval k veřejnému projednání.

Soud nyní předchozí rozhodnutí potvrdil. Soudkyně se ztotožnila s návrhem státní zástupkyně Terezy Zelíkové a uložila stejný trest, který muži dala už původně trestním příkazem. Není pravomocný, obviněný se odvolal. 

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme