Muž, který přišel při řezání prken o čtyři prsty, má šanci na odškodnění, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud se ve středu zastal řemeslníka ze Slovenska, který přišel při řezání prken o čtyři prsty. Dostal tak novou naději na odškodnění od firmy, kde se mu úraz stal. Soudy nižších instancí jeho požadavek původně zamítly s odůvodněním, že muž ještě neměl uzavřenou pracovní smlouvu. Úraz se mu totiž stal v den, kdy se přišel zeptat na nabízenou pozici a rovnou dostal pracovní úkol.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud v Brně | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle Ústavního soudu dokazování bylo neúplné a závěry málo odůvodněné. Okresní soud v Českých Budějovicích musí znovu zvážit, jestli na situaci dopadá pracovní, anebo občanské právo.

„I zákoník práce počítá s tím, že jsou chráněny osoby, které vstupují do takzvaného faktického pracovního poměru, to znamená, pracují na základě pokynu zaměstnavatele i v době, kdy se ucházejí o zaměstnání a není ještě formálně uzavřena pracovní smlouva,“ vysvětlila Radiožurnálu ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková.

Z hlediska ústavních zásad je uchazeč o zaměstnání někdy ve slabší pozici, než člověk, který už má uzavřenou pracovní smlouvu.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme