Muž, který v Chrastavě 'postřelil' Klause, byl obviněn z výtržnictví. Šéf ochranky rezignoval

Z výtržnictví obvinila policie 26letého muže, který včera v Chrastavě na Liberecku z plastové pistole několikrát vystřelil na prezidenta Václava Klause. V současnosti je v cele předběžného zadržení v Liberci. Kvůli nezvládnutému zásahu už odstoupil z funkce šéf útvaru pro ochranu prezidenta Jiří Sklenka. Cítí prý osobní odpovědnost za selhání podřízených.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf policejního útvaru pro ochranu prezidenta Jiří Sklenka kvůli incidentu v Chrastavě rezignoval | Zdroj: ČTK

Muž strávil noc v cele předběžného zadržení v Liberci, dnes ho vyslechli policisté. Obvinili ho z přečinu výtržnictví, za což mu hrozí až dva roky vězení.

Jeho pobyt v cele se protáhl proto, že policie zpočátku nevěděla, jestli ho má obvinit z výtržnictví nebo z jiného trestného činu kvůli útoku na hlavu státu. Ještě dnes ho ale zřejmě pustí domů.

Obviněný muž v pátek při otevírání opraveného mostu v Chrastavě přiložil plastovou airsoftovou pistoli k boku prezidenta Václava Klause a sedmkrát stiskl spoušť. Prezidentova ochranka celému incidentu jen nečinně přihlížela a nijak nezareagovala.

Členům prezidentovy ochranky hrozí za selhání výpověď i trestní stíhání

Číst článek

Ihned po výstřelech útočník v klidu odešel až na 300 metrů vzdálené chrastavské náměstí, kde ho zadrželi městští strážníci společně se státní policií.

Prezident nebyl po zásahu plastovými kuličkami vážněji zraněn a pokračoval v programu. Přesto večer raději odjel na vyšetření do pražské Ústřední vojenské nemocnice. Ošetřující lékař později potvrdil lehké zranění na ruce.

Šéf útvaru pro ochranu prezidenta Jiří Sklenka kvůli nezvládnutému zásahu odstoupil z funkce. Cítí prý osobní odpovědnost za své podřízené, kteří při incidentu v Chrastavě selhali.

Na prezidenta Václava Klause v Chrastavě na Liberecku vystřelil muž (na snímku) z plastové pistole. Policie střelce (na snímku) zadržela | Foto: ČTK

O svém odstoupení rozhodl už v pátek po shlédnutí televizního záznamu incidentu. Demisi ihned oznámil prezidentu Václavu Klausovi.

Na pokyn policejního prezidenta Martina Červíčka už byla sestavena pracovní skupina, která se bude zabývat vyšetřováním okolností útoku.

Červíček ujistil, že pokud se prokáže selhání ochranky, vyvodí patřičné důsledky. Za nečinnost hrozí členům ochranky výpověď či dokonce trestní stíhání.

Vyšetřovatelé žádají občany, kteří mají soukromý videozáznam celé události, aby pomohli objasnit okolnosti incidentu a obrátili se na operační středisko Generální inspekce bezpečnostních sborů na telefonní číslo 974 839 734.

ČRo 1 - Radiožurnál, Eva Malá, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme