Muž obviněný z vraždy chlapce z Havlíčkova Brodu je ve vazbě

Třiačtyřicetiletý Slovák obviněný ze zneužití a vraždy devítiletého Jakuba z Havlíčkova Brodu je ve vazbě. Poslal ho tam Okresní soud v Hradci Králové. Chlapce, který byl pohřešován od 4. května, našli policisté v sobotu mrtvého. Pachateli hrozí až doživotí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vyšetřovatelé vraždy malého Jakuba | Zdroj: ČTK

Policisté dnes potvrdili, že obviněný muž byl za pohlavní zneužívání na Slovensku opakovaně odsouzen k ochranné ústavní léčbě, která mu později byla změněna na ambulantní. Na našem území pobýval nelegálně a měnil svou identitu. "Měnil u svých zaměstnavatelů své rodné číslo," řekl na dnešní tiskové konferenci ředitel východočeské policejní správy Petr Přibyl.

"Hlavní moment, kdy jsme se ubezpečili, že pachatelem asi bude právě tato osoba, bylo to, když jsme se dozvěděli jeho minulost," uvedl šéf vyšetřovacího týmu Ivo Kolda.

Třiačtyřicetiletý slovenský dělník si v Havlíčkově Brodě tipoval i další chlapce mladší 15 let a snažil se s nimi domluvit schůzku. Žádný z nich ale na setkání nepřišel. S Jakubem obviněný muž navázal náhodný kontakt na dětském hřišti. Nalákal ho na počítačové hry.

"Jakub, který si 4. května odpoledne odešel hrát do parku, tam odešel zrovna v době, kdy se po tom parku pohyboval i pachatel. Pachatel si získal Jakubovu důvěru a vlákal ho na svoji ubytovnu. Prověřujeme, zda došlo k zavraždění na místě, kde byl nalezen, případě zda to mohlo být někde jinde," řekl Kolda.

Muž se podle policistů k činům přiznal a ukázal jim místo, kde ukryl tělo. "Nejprve se tvářil, že s tímto případem nemá nic společného, pak nám postupně začal popisovat trestnou činnost, které se na Jakubovi dopustil," doplnil šéf vyšetřovacího týmu. Policisté chlapcovo tělo našli v sobotu zahrabané pod větvemi a listím, přibližně půl kilometru za Havlíčkovým Brodem.

V České republice přibývá pohřešovaných dětí

Policisté loni hledali 8696 dětí, o 579 víc než v roce 2006. Od začátku roku do 8. května evidovala policie celkem 3446 zmizení a útěků dětí. V drtivé většině jde o krátkodobé útěky z výchovných zařízení.

Marika Táborská, Ota Nehasil, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme