Muž potrestaný pokutou za vulgární kritiku soudkyně neuspěl se stížností u ÚS

Ústavní soud zamítl stížnost muže, který dostal pokutu 25 tisíc korun za vulgární urážky soudkyně. Uvedl je v písemném odůvodnění námitky podjatosti. Tu vznesl u plzeňského okresního soudu jako obecný zmocněnec otce, kterého zastupoval v řízení týkajícím se výchovy nezletilých dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud v Brně (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Muž napsal doslova, že „soudní jednání je zatíženo právním idiotismem této soudkyně“. Dále ženu označil za deviantní, mentálně retardovanou a hysterickou.

Podle ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové sice soudce jako nositel veřejné moci musí snést i kritiku proti své osobě, jsou ale výjimky, pro které taková svoboda projevu neplatí.

„Nemusí snést nepravdivé výroky, které o něm říkají nepravdivé údaje, které se neopírají o skutečnost. A nemusí snést – a to dokonce ani ne tak soudce jako justice jako celek – a nemůžou ani nést hrubé vulgarismy. Což v tomto případě bylo,“ vysvětlila Šimáčková.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme