Muž z Ostravska v sobě nemá koronavirus MERS, podezření vyvrátily testy

Výsledky testů nepotvrdily nákazu koronavirem MERS u třiatřicetiletého Čecha, který se 29. června vrátil ze soukromé cesty do Soulu v Jižní Koreji. Oznámil to hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. Mimo nebezpečí tak je i 49 lidí, kteří s mužem cestovali na zájezd do Polska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní hygien ČR Vladimír Valenta | Foto: Filip Jandourek

Třiatřicetiletý muž z Ostravy, u kterého se objevily příznaky podobné tomuto onemocnění, zůstává v pražské nemocnici Na Bulovce, podle Valenty už ale nebude v karanténě.

Další lidé, kteří jsou v karanténě v zařízení hasičů na Ostravsku, budou propuštěni. "Není důvod, aby byli dál zadržováni," uvedl Valenta.

Je to už podruhé, kdy testy podezření na nákazu MERS v Česku vyvrátily. První případ se objevil v červnu, tehdy šlo o pětadvacetiletého muže, který se rovněž vrátil z Koreje s rýmou a teplotou.

Vladimír Valenta nicméně připomněl, že MERS už se v Evropě objevil, a opatrnost je proto stále na místě. „Připomenul bych, že do dnešního dne bylo asi 1500 případů, necelých 500 lidí zemřelo. MERS byl v průběhu tří let zanesen do zhruba 25 zemí včetně sedmi zemí Evropské unie,“ řekl hlavní hygienik.

Blízkovýchodní respirační syndrom (MERS) je virové onemocnění. Přenáší se dýchacími cestami, podobně jako u chřipky. Mezi symptomy patří horečka, kašel, dušnost, akutní zápal plic nebo selhání ledvin. Žádná vakcína proti MERS neexistuje a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit.

MERS | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme