Můžeme nahradit 20 až 40 policistů, přesto nás nevyužívají, říká dobrovolný psovod

ROZHOVOR: Česko je plné dobrovolných psovodů, kteří by rádi spolupracovali s vyšetřovateli při pátrání po pohřešovaných. Jejich vycvičení psi dokážou najít člověka ve volném prostoru i v sutinách domu. Přesto jejich služby nejsou policisty příliš využívány. V rozhovoru Štěpána Pokorného z vysílání Radiožurnálu s dobrovolným hasičem a psovodem Jindřichem Nečasem se dozvíte proč.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Betty, pes ve žďárském útulku | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Můžete mi tedy říct, kdo a kdy se na vás obrací o pomoc nejčastěji?

Nejčastěji jsou to rodinní příslušníci pohřešované osoby. Občas i policisté, ovšem takoví, kteří mají mezi námi psovody záchranáři nějaké známé, ale tato varianta není zas tak častá.

Pohřešovanou školačku hledal i speciálně vycvičený pes, policie po ní pátrá už deset dní

Číst článek

Právě policie vaši pomoc využívá jen výjimečně. Tvrdí totiž, že byste mohli narušit vyšetřování. Je to pravda?

Je to jedna z možností, proč nás policie nevyužívá. My samozřejmě nemůžeme nikdy vědět, v jakém stavu to dané pátrání probíhá. Tento důvod je tudíž logický. Ale důvodů, proč nás policie nevyužívá, je vícero. Mezi ty další patří určitě i to, že chtějí využívat hlavně vlastní zdroje. Případně vůbec nevědí, že existujeme, že jsme schopni nabídnout nějakou pomoc. Záchranářští psi mohou nabídnout mnohem víc, než jsou si policisté schopni vůbec představit. Jeden pes je schopen nahradit 20 až 40 policistů v terénu. Další možnost, proč s námi nechtějí spolupracovat je ta, že mají představu, že budou muset hradit naše náklady. Ale to není pravda, my si hradíme veškeré náklady z vlastních zdrojů.

Jaké jsou další důvody, proč by policie měla stát o vaši pomoc?

Jsme schopni výrazně pomoci při pátrání. Jak jsem říkal před chvílí, psovod nahradí velké množství policistů, kteří se mohou věnovat vlastním činnostem, to znamená, že dopravní policisté nemusí jít hledat někam do lesa. Navíc mohou nasadit lidi, kteří se v tom vyznají, kteří mají při pátrání výraznou efektivitu. My jsme schopni dokonce pátrat i v noci, což je jeden z dalších důvodů, proč by nás měli využívat. To policie standardně nedělá. Naopak naše pátrání většinou bývají právě v noci, protože se sejdeme k večeru a jsme schopni celou noc propátrat, čímž ušetříme čas hlavně pro pohřešovanou osobu.

Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme