Muzeum letectví v Mladé Boleslavi je téměř dokončené. Stále ale není jasné, kdo stavbu zaplatí

Stavba muzea na letišti v Mladé Boleslavi pokračuje čile dál. Není ale jisté, kdo ji zaplatí. Projekt totiž nezískal plánovanou stomilionovou evropskou dotaci, přesto stavbu někdo z kraje povolil. Jeho jméno nechce vedení kraje prozradit. Případem se bude zabývat krajská rada a zastupitelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dostavba mladoboleslavského muzea letectví je na spadnutí

Dostavba mladoboleslavského muzea letectví je na spadnutí | Zdroj: ČTK

Veřejnosti se má muzeum otevřít už letos v dubnu. Z větší části je již hotové. Dělníci v současné době dokončují interiéry kanceláří zaměstnanců muzea.

Hotové je již i sousedící parkoviště a v nejbližší době se dokončí opláštění vyhlídkové věže.

Investice za téměř 150 milionů korun není podle středočeského hejtmana Josefa Řiháka z ČSSD nepřiměřená, odmítl ale spekulovat o tom, zda by osobně podobný objekt odstartoval.

„Díval jsem se především, jak je to krásná moderní stavba. Stavbu nerozporuji. Kraj počítal s tím, že dostane peníze z Evropské unie, což se nestalo. Budeme to muset zaplatit ze svého. Z toho pramenilo to, že nejsem nadšen,“ vysvětluje Řihák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozestavěný areál budoucího muzea letectví navštívila redaktorka ČRo Jana Huzilová

Zařízení bude provozovat krajská příspěvková organizace Muzeum Mladoboleslavska. Kraj se bude snažit snížit provozní náklady i ve spolupráci s Muzeem Škoda Auto, které si chce pronajmout část výstavního prostoru u hlavního vchodu.

Podle mladoboleslavského primátora Raduana Nwelatiho z ODS by město stavbu muzea ve stávajícím rozsahu neuskutečnilo a to kvůli očekávaným provozním nákladům.

„Když to porovnám například s koupalištěm, kde ta návštěvnost je zhruba 80 tisíc, a přesto to není rentabilní, aby se ten rozpočet vyrovnal. Tady je předpokládaná návštěvnost kolem 50 tisíc a není možné, aby se to uživilo,“ soudí Nwelati.

V muzeu se mají v budoucnu nacházet zhruba tři desítky historických letadel, a to hlavně ze sbírek mladoboleslavského Nadačního fondu Letadlo Metoděje Vlacha.

Návštěvníci si budou podle architekta muzea Michala Hlaváčka moci vyzkoušet i trojrozměrný trenažér v podobě kokpitu stíhačky z první světové války. Atypická budova muzea bude návštěvníkům k dispozici celoročně.

Jana Huzilová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme