Muzeum města Brna převzalo do správy památkově chráněnou vilu Wittal a připravuje její opravu

Novým správcem Wittalovy vily v Brně-Pisárkách je Muzeum města Brna. Funkcionalistickou budovu plánuje opravit, už připravuje projektovou dokumentaci. Po skončení oprav bude ve vile sídlit Centrum židovské kultury Štetl.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předání vily Wittal do správy Muzea města Brna, které připraví její rekonstrukci

Předání vily Wittal do správy Muzea města Brna, které připraví její rekonstrukci | Foto: Patrik Uhlíř | Zdroj: ČTK

„Jsou tady zachované původní prvky, jako třeba kování, detaily, vestavěné skříně s původními tapetami.“ Procházíme bytem Wittalovy vily v Hroznové ulici v Brně se Zbyňkem Šolcem, ředitelem Muzea města Brna. To je totiž novým správcem funkcionalistické budovy. „Těch detailů, které tu budeme moct zachránit, je spousta. Takže se těšíme na to, že ten dům vydá ještě svá tajemství. A spoustu věcí, které nám tu zůstaly, budeme moct obnovit,“ dodává Šolc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Muzeum města Brna převzalo do správy památkově chráněnou funkcionalistickou vilu Wittal a připravuje její opravu. Poslechněte si reportáž

Náklady na opravu kulturní památky jsou odhadované až na 80 milionů korun. Pokud všechno dobře půjde, bude hotovo v roce 2028. Sídlit by ve vile pak mělo Centrum židovské kultury Štetl, podle jeho ředitelky Evy Yildizové by v prostorách rádi měli třeba kavárnu nebo knihovnu. „Vila bude využívána dále pro lektorské věci pro školy. Všechny aktivity, které dělá židovská obec, budou přemístěna sem. Výuka hebrejštiny, školení.“

Jeden z původních bytů chystá muzeum podle Šolce opravit do původního stavu z roku 1932. „Cílem je prezentovat objekt a architekturu v původním stavu. Vybavit ho replikami nábytku, aby měl návštěvník pocit, že je v roce 1932.“

Vilu si nechala postavit židovská rodina Wittalových. Stavbu svěřili architektu židovského původu Heinrichu Blumovi. Podle badatele Michala Doležela stavitel vyprojektoval pro tehdejší dobu moderní funkcionalistické sídlo se zahradou a bazénem. „Stavba se nachází na svažitém terénu, jednalo se o dvougenerační dům obsahující dva velkorysé byty. Heinrich Blum pojímal tu architekturu se snahou o organické zapojení. Ústředním prvkem stavby je tady válcová věž se schodištěm, které propojuje všechny patra domu. Organickým prvkem je i terasa směrem do zahrady,“ vysvětluje Doležel.

Muzeum města Brna má ve správě další brněnské vily. Třeba Arnoldovu vilu nebo vilu Tugendhat, která je na seznamu památek UNESCO.

Anežka Hlávková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme