Mýdlo na Hradě bude v září. Na akci režiséra Horkého má dorazit 500 lidí, víc se jich nevejde

„Oslavit tím babí léto a začátek školního roku by mohlo být fajn,“ říká režisér a cestovatel Petr Horký. Akci s názvem Mýdlo na Hradě se rozhodl uspořádat v reakci na nedávnou narozeninovou oslavu kancléře Vratislava Mynáře v areálu Pražského hradu a na výzvu prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, aby si zde i novináři uspořádali svou vlastní akci.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na nápad Petra Horkého uspořádat večírek na Pražském hradě už reagovaly tisíce lidí.

Na nápad Petra Horkého uspořádat večírek na Pražském hradě už reagovaly tisíce lidí. | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Profimedia

Před dvěma týdny oslavil kancléř Vratislav Mynář na Pražském hradě své 50. narozeniny a uzavřel kvůli tomu i část areálu Pražského hradu. Na protesty proti oslavě narozenin úředníka na jednom z nejvýznamnějších míst České republiky odpověděl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček výzvou, aby si zde i novináři uspořádali svou akci.

Jeho slova uposlechl režisér cestovatelských a dokumentárních filmů Petr Horký. Ten byl v úterý na Pražkém hradě zjišťovat, zda svůj večírek může uskutečnit a jaké podmínky je třeba splnit. Zatím se k jeho iniciativě připojily prostřednictvím Facebooku tisíce lidí.

Jako Mynář. Cestovatel Horký uposlechl Ovčáčkovu výzvu a snaží se uspořádat party na Pražském hradě

Číst článek

Jak ale Horký řekl serveru iROZHLAS.cz, tolik lidí by se "na místě zbytečně mačkalo a akci by si neužili." Problém by mohl nastat i s památkovou ochranou areálu. Pouhé znečištění dlažby vínem by znamenalo následné restaurační práce a úhradu škody. 

„Měl jsem schůzku s představitelkou oddělení marketingu Pražského hradu. Je to odbor, který se pronájmem prostor Pražského hradu zabývá. Probrali jsme jednak přesnou lokalitu, kde by to mohlo být a jaké tam jsou parametry a pravidla pronájmu," sdělil Horký, který by nejraději večírek uspořádal na stejném místě, na jakém měl oslavu kancléř Mynář - tedy v Jižních zahradách Pražského hradu.

I rozlité víno znamená velký problém

„Pro mě ze schůzky vyplynulo několik důležitých momentů. Zaprvé – ten prostor je poměrně malý. Pokud by se tam vůbec těch tisíc lidí vešlo, jak je napsáno na stránkách Pražského hradu, tak by byli strašně namačkaní a akci by si neužili. Podporoval bych proto, aby party byla pro 500 lidí," řekl Horký serveru iROZHLAS.cz.

„Další věc je, že opravdu celý areál je národní kulturní památkou. To v případě Jižních zahrad Pražského hradu znamená i každou dlaždici. Kdyby se na ni třeba jen vylilo červené víno, tak se musí restaurovat. Takže to jednak bude vyžadovat zodpovědnost lidí, kteří by přišli, a znamená to i nějakou dobře fungující pořadatelskou službu. Samozřejmé je i pojištění akce, protože byť jen znečištění dlažby by mohlo vyjít draho," dodává Petr Horký.

Oslava babího léta

„Neslyšel jsem nic, co by naší akci mělo zabránit. Snad jen jediná věc mě překvapila. Původně jsem chtěl událost pořádat v srpnu, ale tím, že schvalovací proces bude určitě trvat minimálně dva týdny, možná i měsíc, tak to posunu na září. Ale v tuto chvíli si říkám, že oslavit tím babí léto a začátek školního roku by mohlo být fajn," přiblížil režisér.

Pořádání akce podle jeho slov nyní nestojí nic v cestě. „Teď je to na mně. Napíši požadavek na akci, pošlu jej na Pražský hrad, tam se zahájí schvalovací proces na různých odborech a nakonec vše skončí v prezidentské kanceláři. Návrh ale napíši tak, aby nebyl důvod akci zakázat. Předpokládám tedy, že nám to povolí a v září se spokojeně sejdeme a uděláme si mýdlo na Hradě.

O důvodech, které Petra Horkého k pořádání večírku na Pražském hradě vedly i o programu celé události si můžete přečíst v rozhovoru, který poskytl serveru iROZHLAS.cz.

Petr Jadrný, Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme