Mynář chce post kancléře využít pro SPOZ. Podle politiků a politologů je to nešťastné

Česká republika bude mít zřejmě svého prvního stranického kancléře. Tím se stane Vratislav Mynář ze Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ). Ten se domnívá, že je neslučitelné sedět na dvou židlích - tedy být předsedou strany a zároveň kancléřem, svůj post kancléře chce ale pro stranu využít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář | Foto: Marián Vojtek

"Teď mě čeká, a to musím v první řadě po rozhovoru s panem prezidentem, svolat politickou radu naší strany, poradit se s kolegy a vyhodnotit tady tento krok, který nás teď čeká, tak, abychom dokázali využít maximálně možným způsobem post kancléře pro práci nás jako SPOZ," přiznal Vratislav Mynář v Ranním interview Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce politologů zjišťoval redaktor Martin Karlík.

Podle šéfa poslanců ODS Marka Bendy je to velmi nestandardní prohlášení a věří, že prezident Zeman zasáhne. To, že si budoucí hradní kancléř ponechá stranickou knížku, mu nevadí.

„Druhá věc je, jestli někdo říká, že pozice kancléře prezidenta republiky bude chtít využívat k pomoci své politické straně, to už bych pokládal za hranou. Pevně věřím, že do toho Miloš Zeman zasáhne, že si nový prezident uvědomuje, že takové věci se dělat nesmí,“ je přesvědčen Benda.

Místopředseda sněmovny Jan Hamáček z ČSSD doufá, že Mynář vezme svůj výrok zpátky:

„Očekávám, že během rozhovoru s panem prezidentem bude ta věc korigována, protože pan prezident říkal, že je prezidentem všech. Očekávám, že to platí i pro celý prezidentský úřad a jako takový by měl být apolitický.“

Post kancléře chceme maximálně možným způsobem využít pro nás jako SPOZ, říká Mynář

Číst článek

Odstoupením z funkce předsedy strany i vzdání se stranické knížky se podle poslance za TOP 09 a Starosty Stanislava Polčáka nic moc nevyřeší:

„Tohle je špatná volba. Ten člověk je velmi úzce spojen se stávající politickou stranou a to se dosud ještě nikdy na postu hradního kancléře nestalo. Tento úřad bude uchopen touto stranou a já se toho skutečně bojím.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výrok Vratislava Mynáře reagovali poslanec za TOP 09 a Starosty Stanislav Polčák, místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Hamáček a komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

„Pan Mynář se stal členem zlínského zastupitelstva a byla uzavřena komunistická koalice. To je věc, která je s tímto člověkem spojená. Pro mě je to osobně velmi špatná volba – bytostně spojeného člověka s funkcí politické strany. Doposud se tak nikdy nestalo a myslím si, že to je to velmi špatný postup nového pana prezidenta,“ dodává Polčák.

Vratislav Mynář ve vedení strany ve Zlínském kraji zřejmě zůstane. „Povede krajskou organizaci, ale jinak bude na Hradě fungovat jako politicky neutrální státní úředník? Kancléř je státní úředník. Hrad se začíná ubírat cestou, kterou nepovažuji za ideální,“ říká komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Vratislav Mynář
- vystudoval Vysoké učení technické v Brně, obor ekonomika stavebnictví,
- předseda Strany práv občanů - Zemanovci (SPOZ),
- soukromý podnikatel,
- člen zastupitelstva Zlínského kraje,
- zastupitel městyse Osvětimany,
- člen statutárních orgánů řady firem.

„Úplně nejlepší by pro nového prezidenta bylo, držet se toho, co prohlašoval - budu prezidentem nadstranickým a nezávislým, s přísně profesionálním aparátem, kterým se obklopím. To znamená státními úředníky, kteří budou jen těmi úředníky a ničím víc. A tohle lidé s politickou minulostí nemusí zdaleka slibovat,“ míní Nováček.

Politoložka Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické považuje Mynářovo vyjádření za nešťastné: „Nepovažovala jsem to za šťastné vyjádření. Je otázka, že nestranickost, není podmínkou těchto funkcí.“

To, že bude Mynář ve straně, nevidí Dvořáková jako problém. Myslí si ale, že by neměl být předsedou strany.

Prezident Miloš Zeman je čestným předsedou Strany práv občanů Zemanovci. Podle politologa Petra Justa by ale tato strana neměla dostávat na Hradě větší prostor:

Na Pražském hradě začíná úřadovat nový prezident Miloš Zeman

Číst článek

„Tento výrok určitě nezapadá do toho, co Miloš Zeman avizoval. To znamená, že nebude ve funkci prezidenta zvýhodňovat žádnou politickou stranu. Přestože on sám k nějaké přísluší a je čestným předsedou. Pokud se skutečně chce chovat nadstranicky a zároveň jeho spolupracovníci uvažují jak využít hradní posty k podpoře Strany práv občanů Zemanovci, tak je to v přímém rozporu s tím, co Miloš Zeman předtím říkal.“

Podle Justa je ale obsazování postů na Pražském hradě straníky určitou daní za to, že máme přímou volbu prezidenta. V takovém případě není podle něj dost dobře možné, aby byl prezident a jeho tým nadstranický.

Miloš Zeman by měl Mynáře potvrdit ve funkci tento týden.

Lucie Husárová 1, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme