Národní sportovní agentura zahájí novou kontrolu Mynářových dotací na výstavbu sportovní ubytovny

Národní sportovní agentura zahájí nové šetření dotací hradního kancléře Vratislava Mynáře na základě podnětů nevládní organizace Transparency International. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil mluvčí agentury Jakub Večerka. Jedná se o dotace ve výši 26 milionů korun, které před více než deseti lety získalo občanské sdružení Chřibák na výstavbu sportovní ubytovny. Mynář v něm působí jako hospodář.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hned třikrát si nechala prezidentská kancelář zaplatit za dohledání doporučujících dopisů kancléře Vratislava Mynáře

Mynář v reakci napsal: „Odmítám se vyjadřovat ke směšným snahám o zviditelnění neziskové organizace Transparency International“ | Foto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Seznámili jsme se se spisem a oznamujeme, že u dotací (...) pro spolek Chřibák zahájíme kontrolu,“ napsala minulý týden organizaci a zástupcům ministerstva školství Markéta Kabourková, místopředsedkyně sportovní agentury.

Zástupci nevládní organizace Transparency International k věci dodali, že v šetření nastaly zbytečné průtahy. „Ministerstvo i Národní sportovní agentura přistupují velice laxně ke korekci sportovních dotací souvisejících se soukromým podnikáním hradního kancléře Vratislava Mynáře. Sportovní agentura až po několika urgencích odpověděla, že zahájí kontrolu,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí Transparency International David Kotora s tím, že zdržování celého šetření vzbuzuje dojem, že některé dotace se nevyšetřují.

Kauza kancléře Mynáře míří k nejvyššímu žalobci Střížovi. Ve hře je vrácení dotace na penzion

Číst článek

Ministerstvo školství kritiku odmítá. „Po přechodu agendy sportu na Národní sportovní agenturu pozbylo ministerstvo školství veškerých pravomocí v této oblasti, včetně kontrolní činnosti,“ řekla mluvčí resortu Aneta Lednová.

Zástupci sportovní agentury tvrdí, že reagovali včas. „Pan předseda Filip Neusser na toto téma osobně jednal se šéfem organizace. V srpnu jsme obdrželi z ministerstva školství spis. Kompletně jsme ho prostudovali a v září zahajujeme kontrolu,” řekl pro iROZHLAS.cz mluvčí agentury Jakub Večerka a dodal, že nechápe, o jakém zdržení Transparency mluví.

Mynář v reakci přes SMS napsal: „Odmítám se vyjadřovat ke směšným snahám o zviditelnění neziskové organizace Transparency International, o které i soud dovolil prohlásit, že je zkorumpovaná a zapojuje se do politických kampaní.“ Kancléř tím zřejmě narážel na nedávný verdikt soudu, že premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat organizaci za výrok o korupci. Rozsudek ale není pravomocný. 

Trestní stíhání

Kauzy dotací kolem hradního kancléře se táhnou už několik let. Úřady státní podporu kontrolovaly několikrát. Jedná se totiž o dva případy - šest milionů na penzion v Osvětimanech a 26 milionů na stavbu sportovní ubytovny a fotbalového hřiště na Uherskohradišťsku.

Právě druhou sumu získalo občanské sdružení Chřibák v letech 2007 a 2008 od ministerstva školství. To až v roce 2019 uznalo, že sdružení, ve kterém Mynář působí jako hospodář, porušilo jednu z podmínek udělení dotace a dostalo téměř milionovou pokutu.

Reportéři ČT následně zjistili, že sdružení porušilo i další podmínky pro udělení dotace. Na to reagovala nevládní organizace Transparency International, která loni v červenci na ministerstvo zaslala dva podněty. Další krok ale nastal až letos v červenci, kdy resort pro Deník N řekl, že kontrolovat dotaci na výstavbu sportovního zázemí má Národní sportovní agentura. Ta následně studovala všechny dokumenty k přidělené dotaci.

Hradní kancléř je policií obviněn z poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. Jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana podal proti usnesení o zahájení stíhání stížnost. Dozorující státní zástupce ji ale zamítl. Mynář už dříve tvrdil, že stíhání považuje za nestandardní a ovlivněné tlakem médií.

„Správní žalobu může podat pouze nejvyšší státní zástupce, shledá-li závažný veřejný zájem. Závažný veřejný zájem nelze ztotožnit se zájmem na zákonnosti rozhodovaní. Musí jít o zcela výjmečný a excesivní případ. V dané věci bylo vydáno standardní a řádně odůvodněné rozhodnutí Ministerstva financí, které navíc odpovídá i původním závěrům ROP Střední Morava.

Rozhodnutí není výjmečné ani částkou stanovené sankce a týká se věci více než 13 let staré. Z veřejně dostupných informací neplyne, že by nejvyšší státní zástupce v obdobné věci kdykoliv shledal závažný veřejný zájem. Celá věc působí jako snaha ROP zakrýt vlastní pochybení na můj účet. Důvody pro podání správní žaloby neexistují.“

Vratislav Mynář (vedoucí Kanceláře prezidenta republiky)

„Pokud žijeme v právním státě, musí uvedené rozhodnutí, závěry a argumenty v něm obsažené vést orgány činné v trestním řízení k tomu, aby trestní věc byla skončena,“ řekl v červnu pro iROZHLAS.cz.

Na stole je ale nově také šetření šestimilionové dotace, kterou Mynář dostal penzion v Osvětimanech. Úřad Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava předal na začátku září Nejvyššímu státnímu zastupitelství návrh na podání správní žaloby kvůli vrácení dotace. 

Rozhodnutí úřad zdůvodnil závažným veřejným zájmem ohledně rozhodnutí ministerstva financí, které se týkalo dotace pro Mynářovu firmu. To ale Mynář odmítá. „Celá věc působí jako snaha ROP zakrýt vlastní pochybení na můj účet. Důvody pro podání správní žaloby neexistují,“ napsal Mynář. 

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž uvedl, že žalobu podá, pokud budou splněny všechny formální požadavky. „Já o tom nevím, protože od prvního září jsem měl pár dnů dovolené. I kdybych o tom věděl, tak samozřejmě to podání musí nejdříve přezkoumat a posoudit náš odbor,“ uvedl tehdy.

Zdislava Pokorná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme