Mynář: Koalice dostala dostatek času, trochu si ho zaslouží i prezident

V české politice dnes padl rekord - který možná není vysloveně dramatický, ale stojí za zaznamenání. Celých 75 dnů po volbách ještě země nemá ani designovaného premiéra. Podílely se na tom povolební spory ve vedení vítězné sociální demokracie, ale podle kritiků i prezident příliš dlouho váhal s pověřením předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Vratislav Mynář | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Dnes dal Miloš Zeman v rozhovoru pro agenturu Reuters najevo, že už nebude situaci dál natahovat a v řádu dní jmenuje Bohuslava Sobotku premiérem. A do konce ledna snad i jeho koaliční vládu. Výtky, že nynější stav zbytečně protahuje, prezident odmítl. Stejně tak i jeho kancléř Vratislav Mynář, kterého se Český rozhlas zeptal na další vývoj.

Zítra přinese Bohuslav Sobotka prezidentovi originál koaliční smlouvy. A sociální demokraté prý věřili, že jejich lídr by mohl odejít ze schůzky jako designovaný premiér. To se ještě podle Miloše Zemana nestane. Proč? A mohlo by to tedy případně být v pondělí třináctého?

Tak já nechci říct, jestli to může být v pondělí třináctého nebo v úterý čtrnáctého. Ale tak jak zaznělo v tom příspěvku, pan Sobotka se rozhodl na návštěvu pana prezidenta zítra v 16 hodin, a tím bych řekl, že samozřejmě není vina na straně pana prezidenta. Pokud nemá originál koaliční smlouvy a originál seznam uchazečů o ministerské posty, tak si myslím, že to není jeho vinou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem

To je ten důvod, proč by zítra Bohuslav Sobotka s pověřením nemohl odejít? Že pan prezident nemá v ruce originál koaliční smlouvy a seznamu ministrů?

„Já myslím, že když koalice dostala dostatek času na to, aby se podomlouvala jak o koaliční smlouvě, tak o kandidátech na posty ministrů, tak aby pan prezident dostal originál a v rychlosti si to přečetl a odsouhlasil a rovnou jmenoval pana Sobotku… Přece jenom si taky zaslouží chvilku času, aby si to pročetl a nedělal to v takovém spěchu. Já myslím, že den nebo dva už Českou republiku v tomhle žádným způsobem neovlivní.

Miloš Zeman dnes potvrdil, že má výhrady k některým navrženým ministrům a chce je sdělit na zítřejší tiskové konferenci. Je tedy možné, že ještě některý z navrhovaných ministrů neprojde? Třeba Jiří Dienstbier?

Já bych nechtěl spekulovat, a pokud pan prezident řekl, že to řekne zítra na tiskové konferenci, tak samozřejmě jenom jemu přísluší tuto informaci občanům sdělit. Na druhou stranu vím, že třeba post ministra práce a sociálních věcí byl domlouván na poslední chvilku, těsně před podpisem koaliční smlouvy. Takže i proto si myslím, že je důležité, aby pan prezident dostal originál těchto lidí, a je zcela v jeho kompetenci a já bych nerad jakkoliv před tou tiskovou konferencí do toho zasahoval.

Sobotku jmenuji premiérem během několika dnů, řekl prezident

Číst článek

Budou připomínky k některým nominacím tak zásadní, že je premiér pak nebude moci přejít?

Znovu říkám, nechejme to na panu prezidentovi, na zítřejší tiskovou konferenci, a pak samozřejmě bude asi na zvážení pana předsedy Sobotky, jestli ty připomínky budou natolik závažné nebo ne.

V rozhovoru pro Lidové noviny jste označil ten termín, že by vláda mohla být jmenována ke konci ledna, za "velikou troufalost". Takže dá se říct, že jste se mýlil?

Ne, já to musím uvést na správnou míru. Mě překvapil svým dotazem pan redaktor, který mi zavolal a řekl mi, jestli ten termín, který se objevil, je troufalý. A já jsem mu řekl, ve vašem žargonu můžu říct, že je troufalý. To znamená, to není můj výraz, já jsem nechtěl spekulovat o žádném termínu, jestli je to 27., 26. nebo třetího. Tohle nevychází jakoby ze mě.

Lidové noviny taky s odkazem na důvěryhodný zdroj - snad z ČSSD - píší, že prezident by rád viděl vznik jakési "čtyřkoalice". S tím, že by i Hrad měl svoje zástupce na postech ministrů nebo náměstků. Vy o takovém projektu nemáte povědomí?

Tady můžu říct, že je to vyloženě spekulace, je to hloupost. Pan prezident samozřejmě vůbec nepřemýšlí tímto směrem. Stejně jako jsem se dočetl, že pan prezident má nějaké dvě varianty, jednu horší, jednu lepší. Tohle jsou opravdu jenom spekulace médií, která se zřejmě snaží trošičku přiživovat českou společnost v tom mezidobí, než se k panu prezidentovi dostanou ty originální materiály.

Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme