Vyšetřují Zemanova čínského poradce? 'Pozvali jsme ho na inauguraci. Zeptáme se osobně,' říká Mynář
- Marie Bastlová v prvním velkém povolebním rozhovoru vyzpovídala hradního kancléře Vratislava Mynáře.
- Hrad pozval na inauguraci Zemanova čínského poradce, mohl by vysvětlit, jak je to s jeho vyšetřováním.
- Bude Miloš Zeman dál usilovat o návštěvu u Donalda Trumpa v Bílém domě? „Pan prezident se nikam necpe."
- Návštěvy krajů budou pokračovat i přes odpor některých hejtmanů. „Máme pozvánky od soukromých podnikatelů."
- Za financemi na kampaň spolku Přátelé Miloše Zemana stál i lobbista Tomáš Hrdlička, přiznal Mynář.
Jaký bude druhý prezidentský mandát Miloše Zemana? Máme čekat nějaké změny oproti tomu, na co jsme zvyklí?
Já věřím, nebo jsem si téměř jist, že pan prezident je konzistentní nejenom díky tomu, že bude teď v druhém prezidentském období, ale on byl vlastně konzistentní po celou dobu, takže nepředpokládám, že by občané České republiky, politici, podnikatelé a kdokoliv ze všech oblastí měl čekat, že bude nějaký nový, horší, jiný prezident Zeman. Jsem přesvědčen, že bude pořád stejně dobrý prezident Zeman.
Bude pokračovat ve svých cestách po krajích, po České republice?
Určitě. Plánujeme už teď s panem prezidentem, že po inauguraci si sedneme a budeme dávat dohromady termínově kalendář návštěv krajů s tím, že drobných změn a kosmetických úprav některé z těch návštěv doznají.
Účet pro Zemana za mítinky s občany před volbami? 715 tisíc korun. Možné sankci ale prezident unikne
Číst článek
A jak to bude s placením nákladů za tyto cesty? Protože některé kraje se v minulém období ozvaly, že se jim nelíbí to, že by statisícové náklady na prezidentské návštěvy měly platit. Bude se na tom něco měnit, nebo dál budete chtít, aby kraje ty náklady hradily?
Já bych nejdřív uvedl jenom pro pořádek. Samozřejmě ty statisícové náklady, které se všude medializovaly, tak jenom bych uvedl, že tým, který jezdí kolem prezidenta, čítá do 10 lidí. A pokud se bavíme o veškerých nákladech, které zahrnují třídenní návštěvu a je to ve statisících, tak tam musíme zahrnout ty obědy, na kterých se zúčastní podle výběru občané daného kraje, podnikatelé daného kraje, zastupitelé neziskových organizací daného kraje, to znamená, já si troufnu odhadem říct, možná 85 % těch nákladů jsou díky lidem, kteří jsou doma v tom kraji. To nejsou stoprocentní náklady na prezidenta a jeho doprovod.
Ale pořád to jsou náklady, které některé kraje odmítají platit. Proto se ptám, jestli do takových krajů nebude prezident jezdit, nebo jestli si je bude platit Hrad?
My do těchto krajů budeme jezdit, protože samozřejmě za daného hejtmana nemůžou občané České republiky jednotlivých krajů. Máme spoustu pozvánek i z těch krajů, které máte zřejmě na myslí a které už v minulých obdobích avizovaly, že mají problém s hrazením nákladů prezidentské návštěvy.
Pokud si nás lidé vyžádají, tak pojedeme. Máme také spoustu pozitivních odezev, kdy si nás podnikatelé a dobrovolníci to těch krajů zvou a jsou připraveni hradit i náklady, které jsou spojeny s vlastní cestou a samozřejmě, pokud by mělo dojít na finální rozhodnutí, tak Kancelář prezidenta republiky, pokud nás pozvou, je připravena určitým způsobem oddiskutovat to o variantě těch náhrad.
Takže byste byli připraveni zkrátka přijmout úhradu nákladů i od jiných stran, například Starostů anebo i soukromých subjektů?
Jak jsem řekl. Tyto nabídky máme, minimálně od několika soukromých subjektů, podnikatelů, ale správně jste říkala, že i od některých municipalit. Takže se na tyto návštěvy moc těšíme a určitě budou pokračovat.
Pozvání do Bílého domu
A jaké budou priority prezidenta Miloše Zemana v oblasti zahraniční politiky? Bude třeba dál usilovat o přijetí v Bílém domě, což se mu v tom prvním prezidentském období nepodařilo?
Já bych to nedefinoval, že usiloval pan prezident o přijetí. My jsme prostě vycházeli z komunikace, která v té době byla platná, byla mezi panem prezidentem Zemanem a panem prezidentem Trumpem, jak písemná korespondence, tak osobní rozhovor a nedefinoval bych to tak, že se pan prezident nutně ucházel o přijetí v Bílém domě. Samozřejmě protokoly jsou protokoly a záleží na Bílém domě. Za nás můžu říct, že pan prezident se nikam necpe.
Dobrá, ale předpokládám, že zájem měl. Je to prestižní záležitost pro všechny státníky.
Ano, zájem měl, ale ne zase takový, že by o tom velmi vehementně stále usiloval.
Zeman se vyfotil s Trumpem. Jeho proslov v OSN přirovnal ke známkování neposlušných žáků
Číst článek
A bude o to velmi vehementně stále usilovat ve svém druhém období?
Je to práce velvyslance pana Kmoníčka, je to otázka na něj. Já znovu říkám: pan prezident vycházel v daný moment z daných informací, které byly. Dneska si myslím, že to už takhle není na stole.
A zopakoval prezident po svém zvolení pozvání americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, aby zamířil na návštěvu do Prahy?
To pozvání platí nejenom na to, co říkáte vy. V tomto náhradním termínu. To pozvání je platné už z dob, kdy si spolu telefonovali a psali.
A zatím žádná odpověď, že by bylo pozvání přijato a byl stanoven konkrétní termín návštěvy? Nemám aktuální informace z našeho velvyslanectví ve Washingtonu, že by se něco změnilo.
Výměna?
Andrej Babiš vyzval před druhým kolem volby prezidenta Miloše Zemana, aby se distancoval od svých nejbližších spolupracovníků. Pak upřesnil, že tím myslel vás a poradce Martina Nejedlého. Urazila vás ta slova Andreje Babiše? Já se přiznám, že za těch 5 let na Hradě ve funkci kancléře už jsem slyšel tolik slov, že bych musel být uražený asi každou druhou hodinu. Takže já tomu nepřikládám nějakou velkou váhu. Pro mě je důležité to, že vím, že pan prezident je svéprávný a svébytný člověk a pokud by jenom na chviličku ucítil, že kdokoliv z jeho okolí mu nedělá dobré jméno nebo ho kazí, tak by byl první, který by kohokoliv bez milosti okamžitě vyměnil. K tomu nepotřebuje, aby mu to doporučoval pan premiér Babiš.
Ale říkal jste, že takové urážky přicházely velmi často za vašeho působení na Hradě, ovšem nikoliv z úst premiéra republiky.
Znovu říkám, pro mě je důležité, co si o mé práci myslí pan prezident. Přikládal bych to možná nějaké nervozitě, nějakému afektu. Vím, že pan prezident si o tom povídal s panem premiérem Babišem, dokonce jsem snad slyšel nějaké korektury v tom vyjádření pana premiéra Babiše. Pro mě – a mohu mluvit jistě i za pana kolegu Nejedlého – je důležité, co si o naší práci myslí pan prezident.
Všichni prezidentovi blízcí. Se Zemanem slavili na pódiu rodina, politici, hradní družina i 'pan ČEZ'
Číst článek
A co si o ní myslí? Je spokojen s vaší prací?
Já věřím, že je spokojen, protože pan prezident, jsme se bavili o tom, zda-li budu mít tu čest mu pomáhat v dalším 5letém období a pan prezident ve velmi přátelském rozhovoru mi sdělil, že s mojí prací počítá.
A s prací Martina Nejedlého?
Ano, je to naprosto stejné tak pro moji osobu, počítá i s prací poradce Martina Nejedlého.
Neměl jste ale někdy vy sám pocit, jste pro Miloše Zemana přítěž? Nebo že je jí pan Nejedlý? Už před volbami jste byli terčem kampaní jeho soupeřů. Tak jestli se vám někdy nezdálo, že by bylo pro Miloše Zemana snazší, kdyby vás ve svém okolí neměl?
Na pana prezidenta si nikdo netroufne a je to tak správně a nemůže na něm najít žádnou, téměř žádnou chybičku. Tím pádem jsou ti nejbližší kolem něj samozřejmě lehkou lovnou kořistí, už jsem si zvykl, že se to vozí po nás. Já ten pocit nemám a věřte, že jsem se několikrát pana prezidenta ptal, a pokud bych zacítil jenom milimetr toho, že je něco špatně, tak bych sám rezignoval.
Já si tedy nejsem úplně jistá tím, jestli prezidentovi soupeři nemohou na Miloši Zemanovi najít žádnou chybičku. Bývá jimi dost často napadán, mimo jiné probíhají některé soudní spory s Pražským hradem, soudní spor o článek Ferdinanda Peroutky. Tak bych si dovolila vaše slova relativizovat.
Máte pravdu. Mě by spíš zajímala ta slova, která zazněla v poslední době a kterým se na něj protikandidáti snažili pro mě trošku hnusným, a promiňte mi ten výraz, hyenistickým způsobem útočit na jeho zdraví, které samozřejmě nedoznalo žádných změn, stejně tak jako před rokem, před dvěma. Takže tyhle ty útoky, které já nazývám hyenismem, tak ty opravdu jsou jedinou, nebo jednou z mála věcí, které si myslím, co mohli vytáhnout na pana prezidenta v poslední době.
Vyšetřovaný čínský poradce
Zůstává prezidentovým poradcem šéf čínské investiční skupiny CEFC pan Jie Ťien-ming, který je v Číně vyšetřován pro podezření z ekonomické kriminality? Podle zpráv agentur a čínských médií.
Pokud máte informace, že je vyšetřován, tak se přiznám, že máte lepší informace než dokonce čínská paní velvyslankyně… Ano, zůstává dále poradcem právě proto, že tyhle ty informace nejsou potvrzeny z těch nejrelevantnějších míst, a to je pro nás velvyslankyně Čínské lidové republiky.
A co ta vám na to řekla? Řekla, že to nemůže potvrdit, vyvrátit, nebo co přesně vám na to řekla?
Když to budu definovat tak, jak jste říkala vy, že některá z médií mluví o tom, že pan Jie Ťien-ming je vyšetřován, tak tuhle tu informaci nedokázala potvrdit.
Proč v Číně zadrželi šéfa CEFC Jie Ťien-minga? Čachry s byznysem a falšování půjček, píše Caixin
Číst článek
A pokoušeli jste se ptát třeba i přímo u čínské vlády? Pan prezident Miloš Zeman tvrdí, že má například velmi přátelské a velmi úzké vztahy s čínským prezidentem, tak jestli se nepokoušel těchto konexí využít k tomu, aby zjistil, jak se to má s jeho poradcem?
Mohu prozradit, že tuhle tu variantu jsme diskutovali a pak je na stole ještě jedna, že budeme snažit získat samozřejmě všemi možnými dostupnými politickými kroky informace přímo z Číny, buď přes naše velvyslanectví, nebo nějakou jinou delegací.
A co třeba zeptat se přímo pana poradce, jestli nemá telefon, že byste mu zatelefonovali?
Já se přiznám, já jsem s panem poradcem nikdy osobně netelefonoval a nemyslím si, jestli je tohle správná cesta. Myslím, že se mají samozřejmě dodržovat veškeré protokoly a zásady, které jsou mezi dvěma zeměmi korektní, to znamená na politické úrovni. Takže vím, že pan prezident mluvil s čínskou velvyslankyní a paní čínská velvyslankyně mu nepotvrdila tyhle ty spekulativní informace.
Nezlobte se, ale co je špatného na cestě, když vezmete telefon a zavoláte panu Jie Ťien-mingovi, který je poradce prezidenta republiky, abyste se v takto zásadní věci zeptali, jestli to je pravda, nebo není?
My jsme pana poradce, stejně tak jak část delegace pozvali na inauguraci a na oslavu pana prezidenta, čekáme na odpověď, jestli pan poradce přiletí, zeptáme se ho osobně. Pakliže ne, budeme hledat jiné cesty.
Když nepřiletí, budete tedy dál pátrat po tom, jestli není zadržen, jestli je svobodný nebo ne?
Ano, rádi bychom měli pro pana prezidenta relevantní informace.
Přátelé Miloše Zemana
Kromě jiného jste také předsedou spolku Přátelé Miloše Zemana, který financoval většinu kampaně ve prospěch Miloše Zemana. Tedy spíš „nekampaň“ prezidenta Miloše Zemana, protože pan prezident říkal, že on osobně žádnou prezidentskou kampaň vést nebude. Financování toho spolku je přitom v podstatě zcela neprůhledné. Prezident Miloš Zeman sice zveřejnil část jeho sponzorů, ovšem udělal tak až v den před druhým kolem prezidentských voleb, a to ve vysílání České televize. Řekněte, nebyl to z vaší strany výsměch vůči pravidlům pro financování kampaní, která nařizují maximální transparentnost?
Já myslím, že určitě ne. Vy se máte zeptat trošku nějak, ne? Jestli bychom si dovolili nějaký výsměch tomu, pokud zákonodárce někde udělal nějakou chybu nebo něco nedotáhl do konce, to přece není naše vina. Spolek přátel Miloše Zemana existuje od roku 2008, dodržuje veškeré zákonné normy a podnormy, které v téhle republice platí. A stejně tomu tak bylo, když svým způsobem financoval kampaň prezidenta Zemana. To znamená s vědomím pana prezidenta Zemana, ale ne kampaň prezidenta Zemana.
Pro Zemana jsem během kampaně pracoval zdarma a ve svém volnu, říká šéf analytického odboru Hradu
Číst článek
Tohle to jsme dělali my jako Spolek přátel Miloše Zemana. A já vám řeknu úplně stejnou paralelu. Proč se nikdo nebaví o tom – já jsem to nikde neslyšel, že u protikandidáta pana Drahoše byl sponzorský dar nějaké nadace Blíž k sobě, jestli se nepletu, ve výši 2,5 milionu korun? Je to naprosto stejná paralela a nikde jsem neslyšel, jestli se někdo ptal na to, kdo ty peníze do nadace dal, že nadace je přeposlala na pana Drahoše.
Já se teď ptám vás, protože ve studiu mám vás. Ale jinak ta paralela naprosto shodná není, protože na nadaci platí jiná pravidla než na občanské sdružení a nadace musí zveřejňovat své výroční zprávy o hospodaření, což občanské sdružení nebo spolek ve vašem případě dělat nemusí.
Dodržuje spolek zákon stejně jako nadace? Takhle jsem myslel tu paralelu. Dodržuje úplně stejně. A vy říkáte, že pan prezident to zveřejnil až den před nebo pár dnů před druhým kolem. Znovu říkám. Žádné zákony jsme neporušili, postupovali jsme přesně podle zákona, a právě proto aby mediální spekulace o tom, jestli je to kampaň, „nekampaň“, jestli je to v souladu s morálkou, já nevím s čím vším, tak právě proto pan prezident byť to nemusel dělat, tak zveřejnil všechny dárce, které se na téhle té záležitosti podíleli. Já jsem za to velmi rád. Nebudu mluvit o tom, jakou štvavou kampaní následně všichni ti, který do spolku přispívali, si museli projít. Mluvím o tom, že pan prezident udělal něco nad rámec, a stejně tak i my, co jsme byli ve spolku.
Nad rámec to, když den před druhým kolem prezidentských voleb zveřejnil jména sponzorů, přičemž zákon chtěl po prezidentských kandidátech, aby měli transparentní kampaň financovanou z transparentního účtu?
Pan prezident měl svůj transparentní účet. Měl na něm transparentní peníze.
Ano, ale nefinancoval z něj prezidentskou kampaň.
Ale tohle nebyla prezidentská kampaň, kterou si neplatil ze svého transparentního účtu, tohle dělal spolek Přátelé Miloše Zemana. To znamená – nad rámec toho, co nám ukládá zákon – naprosto v souladu s veškerými zákonnými normami.
Martin Nejedlý v České televizi po zvolení Miloše Zemana řekl: "Věřte mi, že doloží veškeré záležitosti toho, aby národ věděl, že i jeho kampaň byla velmi transparentní." Pojďme tedy dokládat. Kolik spolek celkem za kampaň utratil? Platí, že to bylo 11,5 milionu korun?
Neřeknu vám to přesně, jestli to bylo 11,5 nebo 11,3 milionu korun. Nevím to úplně přesně momentálně.
Miloš Zeman ve vysílání České televize zveřejnil dary, jejichž součet byl 9,2 milionu korun. To znamená, že ještě víc než 2 miliony chybí. Vy jste řekl, že ty dary máte zajištěny, akorát ještě nedorazily. Už dorazily, řeknete mi jména těch sponzorů, kteří platili tu zbývající část?
Nemám tu zákonnou povinnost vám to říkat. Ale myslím, že s tím nebude žádný problém. Vyžádám si ty materiály a budu připraven vám ty zbývající sponzory ukázat.
A teď z hlavy je netušíte, kdo vám ty peníze dal.
Teď z hlavy nevím.
Ale poskytnete nám je v příštích dnech?
Myslím, že by v tom nemusel být žádný problém.
Nebude v tom problém, dáte nám je?
Myslím, že by v tom nemusel být žádný problém. Nejsem sám jenom v tom spolku. Musím se, tak jak v předcházejícím případě, poradit s dárci. A samozřejmě pokud s tím budou souhlasit, také v případě toho prvního, kdy to udělal pan prezident, já s tím žádný problém nemám.
Mimochodem, kdo ty sponzory sháněl? Byl jste to vy?
To není o shánění. Sponzoři se vám hlásí, tak jak se vám hlásí třeba na Klokánky, na nadace, tak takhle se nám stejně, jak já říkám, se svojí lidskou osobní statečností hlásili, že chcou podpořit pana prezidenta Zemana.
Většina politických stran tvrdí, že má se sháněním sponzorů poměrně velkou práci. Vy tady říkáte, že vám se hlásili sami, protože vás chtěli podpořit.
Spolek není politická strana.
S Hrdličkou nemáme žádnou trvalejší spolupráci
A od začátku mimochodem bylo jasné nebo vaším členům jste od začátku říkali, že to bude spolek, kdo bude financovat kampaň ve prospěch prezidenta Miloše Zemana, že takovou kampaň povedete?
Ne, ty lidé se rozhodovali individuálně. Někteří posílali přímo na transparentní účet, pokud já vím, některé ze sponzorů byli i v rámci Strany Práv Občanů. A stejně tak ti, kteří chtěli nás podpořit v rámci Spolku přátel Miloše Zemana, ať už měli nějakou historickou zkušenost s tímhle tím způsobem, nebo po novu, na to já jsem se neptal.
Mezi těmi zveřejněnými sponzory, které představil prezident Miloš Zeman, jsou i některé společnosti, které vykázaly ve svém hospodaření ztrátu, konkrétně se to týká například společnost Contradiction, která darovala víc než 800 tisíc korun. Není to podle vás podezřelé něco podobného?
Já se přiznám, že neznám tu společnost, kterou jste jmenovala, neznám ani její vedení, neznám ani jednatele, jestli je to nebo předsedu představenstva. Já mohu říct za spolek, že jsem samozřejmě za ten dar byl rád.
A vy si své sponzory nebo sponzory toho spolku vůbec nějak neprověřujete, když přijdou peníze, tak jste zkrátka rád, že přišly peníze, a je vám jedno odkud?
Jistá, nechci říct lustrace, ale jistá kontrola samozřejmě probíhá, ale to ve vztahu toho, pokud ti lidé nejsou, řekněme, trestně stíhání, trestně obviněni nebo pokud by tam byl nějaký zákonný problém. Pokud mají všechny věci v pořádku z hlediska daní, z hlediska zákonných norem v České republice, tak jsem rád za každý dar.
Kampaň prezidenta Miloše Zemana a teď už nikoli přes spolek, ale přes nefinanční plnění podpořil také podnikatel Tomáš Hrdlička, který daroval nefinanční plnění v hodnotě 440 tisíc korun. Řekl, že jste to s ním domlouval vy. Jak úzké kontakty s Tomášem Hrdličkou máte?
Nenazval bych to úzkým kontaktem. Já se s panem Hrdličkou znám, asi před pěti lety byl první kontakt, kdy nám stejnou spolupráci a stejnou jakoby pomoc nabízel, protože říká, že je velkým, velkým fanouškem pana prezidenta Zemana, že si prostě váží pana prezidenta Zemana. A stejně tak to bylo v tomhle tom případě, kdy nabídl svojí osobní pomoc tím, že tímhle tím způsobem chtěl pomoct kampani prezidentských voleb panu prezidentovi.
A jsou to vždycky takovéhle spíše jednorázové spolupráce s Tomášem Hrdličkou, nebo nějaká trvalejší průběžná spolupráce, poradenská činnost, konzultace, něco takového?
Ne, ne. S panem Hrdličkou nemáme žádnou trvalejší spolupráci, žádné poradenství mezi mnou a panem Hrdličkou neexistuje.
Mezi zveřejněnými sponzory a teď se tedy vracím k tomu spolku, kterému předsedáte, figurují také brněnští advokáti Jiří Jestřáb a Richard Tománek, kteří darovali 1,7 milionu korun. Oni jsou také sponzoři Strany Práv Občanů. Jejich advokátní kancelář podle zjištění Mladé fronty DNES přitom získala v roce 2015 zakázku na právní služby pro Lesní správu Lány. Nesouvisí to s tím nějak? Není to nějaká...
Nesouvisí.
A odměna za sponzorské dary?
Nesouvisí.
Kdo financuje kampaň Miloše Zemana? Firmy ve ztrátě i dřívější sponzoři SPO
Číst článek
Zakázky, kterými byly advokátní kanceláře vybrány, byly zcela transparentní?
Byly transparentní, byly v souladu se zákonem. Nikdy jsme nic takového neporušili a samozřejmě a někteří z novinářů dávají špatně to, že se s panem doktorem Jestřábem znám a že mně pomáhal s nějakými smlouvami. No, tak kdo jiný by měl dělat smlouvy obchodní než advokáti, se kterými se znám. To samozřejmě každý samozřejmě normální člověk dělá s tím, koho zná, než s někým cizím. A jenom proto, že se to novinářům nelíbí a že se hledají nějaké spekulace a hlouposti, tak samozřejmě jenom kvůli tomu já s nimi nepřestanu kamarádit.
Kdyby se novináři podívali do historii, tak by si museli zjistit, že pan doktor Jestřáb v rámci advokátní kanceláře nám pomáhal už před prvním kolem, že pan doktor Jestřáb byl ten, který vystoupil tenkrát jako podporovatel pana prezidenta Zemana v České televizi. To je historie sedm let. Já pana doktora Jestřába znám 25 let. A to že zákonně vyhrál a přihlásil se do výběrového řízení právní služby, ani nevím za kolik korun, na jeden rok, vy říkáte 2015, to nemá, to nemá společného.
Tak ty zakázky byly dvě a vždy pod hranicí dvou milionů korun, aby na to nespadala tak přísná pravidla pro veřejnou, veřejné zakázky.
Vy už zase spekulujete podle milionů korun. Já jsem se ptal a díval jsem se i u nás na legislativním odboru. Každý vám lehce odpoví. Pokud dělám výběrové řízení na právní služby na jeden rok, tak já nedokážu odhadnout, kolik jsou, ale určitě víme, že nejsou víc jak dva miliony. To znamená, musíte to otočit. To není o tom, že by někdo chtěl zadávat výběrové řízení jenom proto, že je to do dvou milionů, ale protože ta organizace věděla, že ani zdaleka se tahle ta částka nenaplní.
Spolek přátel Miloše Zemana také před druhým kolem, myslím, že to bylo, jestli jsem si správně našla, 18. ledna, zveřejnil inzerát, který útočil na protikandidáta Miloše Zemana na Jiřího Drahoše. Na něm bylo napsáno "Stop migrantům a Drahošovi, tato země je naše." To jste vymysleli ten plakát nebo ten inzerát vznikl na Pražském hradě?
A zeptám se, proč říkáme, že jsme útočili? To je asi podobné, jak se mě ptají novináři, že to byl očerňující plakát. A já se ptám...
Takže nebyl podle vás?
No, podle mě nebyl, protože bylo jednoduché, a to je zdokladováno, že v roce 2015 pan protikandidát Drahoš podepsal výzvu, která de facto je k toleranci k přijetí migrantů, záruk poté nebo možná dva roky poté vystoupil na veřejném setkání, jestli se nepletu, v Lucerně, kde veřejně oznámil, že přijetí 2 600 islámských migrantů v České republice nemůže vadit, a my jsme to akorát dali na papír. Co je na tom očerňujícího?
Jak dlouho ještě bude trvat soudní řízení o vaši prověrku, kterou vám neudělil Národní bezpečnostní úřad?
Jsem rád, že nepotřebuju žádnou bezpečnostní prověrku. Mám veškeré platné bezpečnostní prověrky, které souvisí s výkonem mé funkce. Mám to potvrzeno i písemně z Národního bezpečnostního úřadu, který definoval...
… já se ptám na tu zamítnutou…
…který definoval to, že veškeré posty u nás tabulkové jsou přiřazeny k nim patřičné, patřičné prověrky. Tohle máme schváleno a máme to potvrzeno NBÚ. Jestli se mně ptáte, kdy rozhodne soud, já nemůžu ovlivňovat soud, nechci ovlivňovat soud, nejsem soudcem, nedokážu říct.
Pořád platí to, že pokud soud nevyhoví vašemu odvolání, tak končíte na Pražském hradě?
Já se nikdy nic takového neřekl. Já říkám, že jsem splnil veškeré normy, které jsou potřeba k tomu, abych fungoval jako kancléř, a to znamená, že mám prověrku, která naplňuje zákonné normy pro to, abych fungoval jako kancléř.
Takže už to neplatí?
Já jsem neřekl o tom, že jestli nebudu mít přísně tajné, že skončím, neřekl.