Myslí na práci i bezpečnost, hájil Sobotka návrh rozpočtu. Pravice chce nižší schodek

Poslanecká sněmovna dnes začala projednávat rozpočet pro rok 2016. Návrh počítá se schodkem 70 miliard. I když je to méně, než byl deficit v rozpočtu pro letošní rok, pravicová opozice chce, aby byl schodek ještě nižší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 26.5.2015 | Foto: Filip Jandourek

„Návrh rozpočtu tak, jak je připraven, vychází z rozpočtové reality, je sociálně odpovědný, podporuje investice, umožní udržet zaměstnanost v příštím roce, a je to také rozpočet, který myslí na bezpečnost, což je v současné době velmi důležité,“ hájil před poslanci návrh klíčového zákona premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Oproti loňsku, kdy byl rozpočet v mínusu o 100 miliard korun, se pro letošní rok deficit snížil na 70 miliard. Vláda plánuje, že se schodek bude snižovat i v dalších letech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu státního rozpočtu mluvil hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek

Pravicová opozice však volá po rychlejším tempu, a v prvním čtení – kdy se budou schvalovat příjmy, výdaje a schodek – proto zákon nemíní podpořit.

„Výdaje a deficit snížit minimálně o 20 miliard korun a úspory nalézt zejména v provozních výdajích státu a neinvestičních dotacích podnikatelským subjektům,“ radil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podobné argumenty jako TOP 09 má i ODS. A výhrady zaznívají i z dalších opozičních táborů.

Komunisté třeba pochybují, jestli ekonomický růst, se kterým vláda počítá, bude skutečně tak vysoký, jak se očekává. A Úsvit národní koalice by zase chtěl víc peněz na aktivní ochranu hranic.

Podle Sobotky však rozpočet nakonec projde, protože pro něj zvednou ruku všichni koaliční poslanci.

ČRo, Jana Čermáková, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme