Výběr z médií: přebytek papírových stravenek, poptávka po chatách nebo nákup přes e-shop

Zaměstnancům před koncem roku přebývají stravenky, které není kde utrácet. Vydavatelé poukázek ale jejich platnost prodlužovat nechtějí, píšou sobotní Lidové noviny. Deník Právo se věnuje bezpečnému nákupu na e-shopech, jejichž obliba v době nouzového stavu výrazně narůstá. Sobotní Mf Dnes píše o opatřeních, která se dotýkají mysliveckých sdružení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stravenky svým zaměstnancům poskytuje 60 tisíc zaměstnavatelů. (ilustrační foto) | Foto: Dominika Kubištová | Zdroj: Český rozhlas

Lidové noviny

Zaměstnancům před koncem roku přebývají stravenky, vydavatelé poukázek ale jejich platnost prodlužovat nechtějí, píšou sobotní Lidové noviny. Čas na uplatnění papírových poukázek je přitom do konce prosince, stravenkové firmy se proto snaží oslovit další restaurace a obchodníky, aby začali stravenky přijímat. V Česku je podle Asociace pro poskytování poukázkových systémů používá přes 1,3 milionu zaměstnanců.

Stravenky svým zaměstnancům poskytuje 60 tisíc zaměstnavatelů, těm vydavatelé poukázek už od letošního září doporučují odebírat stravenky s platností až do konce roku 2021. Některé stravenkové firmy navíc nabízejí možnost nevyužité poukázky do konce ledna následujícího roku vrátit, zaměstnanec se na tom může domluvit se svým zaměstnavatelem. Na přebytek stravenek navíc reagují i supermarkety a některé z nich nově nabízí možnost platit právě papírovými poukázkami.

Právo

Jak budou vypadat obchody o Vánocích? Regulovaný počet lidí i omezení shlukování, myslí si Dlouhý

Číst článek

Jak předejít zklamání při nákupu v e-shopech, tak zní titulek sobotního Práva. Česká obchodní inspekce totiž za loňský rok zaznamenala stížnost na internetový prodej od víc než pěti tisíc šesti set zákazníků, letos je přitom číslo ještě vyšší. E-shopy totiž v období nouzového stavu evidují nárůst online nákupu o desítky procent.

Česká obchodní inspekce internetovým zákazníkům radí kontrolovat na stránkách e-shopů nebo v jejich obchodních podmínkách kontaktní údaje. Zároveň by se spotřebitelé měli vyvarovat nákupu výrobků, které slibují zázračné účinky, upozorňuje Právo. Vymáhání případných kompenzací je složitější v případě, že zákazník nakupuje na zahraničních webech, například z Číny, Panamy nebo Hongkongu. Obchodní inspekce proto doporučuje nakupovat od prodejců v rámci Evropské unie, kdy je v případě komplikací možné obrátit se na Evropské spotřebitelské centrum.

Mf Dnes

Opatření kvůli epidemii koronaviru se dotýkají i myslivců, některá sdružení kvůli současné situaci ruší hony a naháňky. Tématu se věnuje sobotní Mf Dnes. Zákaz hromadných akcí se na zmíněné činnosti sice nevztahuje, myslivci při nich ale musí dodržovat přísnější hygienická opatření, jako jsou například rozestupy, a rušit musí i tradiční navazující akce.

Česko mění cestovatelský semafor. Nově budou testy povinné i při návratu z Německa, Švédska a Kypru

Číst článek

Třeba myslivci na Vysočině v současné době loví spíše individuálně než na společných honech a naháňkách. Jak totiž Mf Dnes řekl hajný v lesním úseku Dářko Jan Kesner, tím, že si myslivci nemůžou podat ani ruce a musí dodržovat rozestupy, vytrácí se pro řadu z nich kouzlo podobných událostí. A i když množství lidí, kteří se na honech mohou sejít, není omezeno, myslivecké spolky často apelují na to, aby se akcí zúčastnil jen skutečně nezbytný počet lovců.

Regionální deník

Regionální deník se věnuje rostoucí poptávce po chatách, chalupách a zahradách. Makléři evidují větší zájem po zpřísnění nařízení kvůli epidemii koronaviru, oproti loňsku až dvojnásobně. Větší zájem o rekreační nemovitosti ale přináší omezenou nabídku, která se pak odráží na cenách.

Nejčastěji teď podle makléřů hledají chaty nebo chalupy ke koupi lidé, kteří v nich chtějí kvůli restrikcím v cestování pobývat celoročně. Dočasnému přesídlení lidí z měst přispívá i to, že firmy častěji umožňují práci z domova.

Zuzana Machálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme