Nevládní organizace kritizují novelu mysliveckého zákona. Žádají snížení výměr u honiteb

Osm nevládních organizací včetně lesníků, ochránců přírody nebo některých zemědělců odmítlo předloženou novelu mysliveckého zákona, chtějí úplně nový zákon. Tyto organizace podle svého vyjádření představují více než polovinu myslivecky obhospodařovaných ploch.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lovec (ilustrační foto)

Novela přináší mimo jiné elektronizaci myslivosti nebo rušení tzv. normovaných stavů zvěře (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Majitelé lesů například chtějí zmenšit minimální výměru vlastních honiteb na polovinu, tedy 250 hektarů, uvedli v úterý na tiskové konferenci. Už dříve to označila za špatný krok Českomoravská myslivecká jednota, podle jejího předsedy Jiřího Janoty je za tím pouze snaha, aby se „určitý počet jedinců dostal k vlastním honitbám“.

Letos bude více návštěvníků něž loni. Mohlo by jich být přes dva miliony, myslí si ředitel NP Šumava

Číst článek

Novelu, která přináší mimo jiné elektronizaci myslivosti nebo rušení tzv. normovaných stavů zvěře, už schválila vláda, nyní by ji měla posoudit Poslanecká sněmovna.

Proti novele se vyslovila Asociace soukromého zemědělství České republiky, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů, Český svaz ochránců přírody, Pro Silva Bohemica, Česká společnost ornitologická, Hnutí Duha, Spolek vlastníků honebních pozemků a Svaz vlastníků půdy.

„Obáváme se, že současný návrh novely dostatečně neřeší prevenci zabránit škodám na nově vysázených lesních porostech melioračních a zpevňujících dřevin,“ uvedl za Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů Richard Podstatzký Thonsern.

‚Už to není ono.‘ Mapa ukazuje, jak kůrovcová kalamita a sucho mění tradiční bašty táborníků

Číst článek

Podle něj by se měla snížit minimální výměra u honiteb na 250 hektarů ze současných 500 hektarů, majitelé pozemků by tak podle něj měli větší možnost se zvěří hospodařit. Honitby obhospodařované společenstvy myslivců by pak zůstaly na současných minimálních 500 hektarech. „Nechceme se tím dotknout lidové myslivosti,“ dodal zástupce sdružení.

Stav myslivosti

Předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek dodal, že ministerstvo zemědělství ani sněmovna nejsou dlouhodobě schopny něco s tristním stavem myslivosti udělat. „Novela nějakým způsobem věci posouvá, ale myslím si, že je to naprosto nedostatečné. Neřeší příčiny stavu, ale látá důsledky nefunkčního pojetí české myslivosti, která spočívá svým založením na lidové myslivosti, kdy vlastníci pozemků a řádní pachtýři nemají stejnou startovní čáru, jako je tomu v případu myslivců, kteří tuto aktivitu vykonávají,“ řekl.

Myslivci naopak novelu před týdnem pochválili, možné zmenšování honiteb odmítli. Podle předsedy myslivců Janoty by se snížením minimální výměry honiteb nepodařilo snížit počty zvířat, naopak by jich bylo v přírodě možná ještě více. „V zemích, kde je minimální výměra honitby, jsou stavy býložravé spárkaté zvěře pravděpodobně vyšší než u nás,“ řekl.

Plošné zalesňování nemusí být vždy prospěšné, varují vědci ze Stanfordovy univerzity

Číst článek

Podle novely se budou ulovená zvířata muset evidovat mobilní aplikací, na které bude muset být nahrané celé tělo. „Při použití mobilní aplikace je pro zaevidování ulovené nebo nalezené zvěře nezbytná manipulace s celým kusem zvěře, což činí obcházení tohoto způsobu kontroly plnění plánu obtížnější,“ uvádí ministerstvo. Současně se novelou zákona ruší papírové výkazy, vše bude elektronické. Myslivci to schvalují, podle Janoty se fotografie špatně falšují.

Nebudou se také určovat normované počty zvěře v dané honitbě. Stát se pak bude vyjadřovat k plánu lovu pouze v případě, že se zjistí, že zvířata působí v lokalitě příliš velké škody. Myslivci potom vytvoří takový plán lovu, aby zvířata les příliš nepoškozovala. „Orgány státní správy myslivosti jsou povinné kontrolovat plnění plánu lovu. V případě nesplnění plánu lovu budou ukládat uživateli honitby sankce,“ dodalo v důvodové zprávě ministerstvo zemědělství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme