Myslivci na Zlínsku bojují s africkým morem prasat. Rozmisťují kelímky s páchnoucí pěnou

Myslivci kvůli africkému moru u divočáků zabezpečují čtyřicetikilometrový okruh u Zlína pachovými ohradníky. Opatření nařízené Státní veterinární správou má zabránit dalšímu šíření vysoce nakažlivé nemoci mezi zvířaty. Speciální ohradníky složené z 12 tisíc kelímků naplněných páchnoucí pěnou pokládají myslivci na trase Lukov, Fryšták, Zlín, Lípa, Slušovice a Hrobice. Rozmístit je musí nejpozději v sobotu, jinak jim hrozí pokuta.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvanáctka mužů vyráží v sobotu brzy ráno do terénu v Lukově nedaleko Zlína, za úkol mají vybudovat páchnoucí hranici v délce 5200 metrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Myslivci na Zlínsku bojují s africkým morem prasat. Rozmisťují kelímky s páchnoucí pěnou. Na místě natáčela Karolína Peřestá

Do vyhloubených dírek v zemi instalují v pětimetrových rozestupech více než tisícovku kelímků s pěnou. Ochranná linie vede po okolních loukách i v sousedství silnic a odděluje území, na kterém byla nalezena uhynulá prasata nakažená africkým morem, od nezasažených oblastí.

Místní myslivci si kelímky připravili v pátek večer a následující den si podle jejich předsedy a starosty Lukova Jiřího Jangota přivstali, aby je stihli rozmístit ještě dřív, než nastane polední žár. „Začali jsme v šest hodin ráno. Je to složité, je to pracné. Musí se to ale udělat," řekl novinářům Jangot.

Divočák by se měl ohradníkům vyhnout

Podle starosty zatím nelze odhadnout, zda kelímky s páchnoucí pěnou budou mít kýžený efekt a divoká prasata zastaví. „Výsledek se uvidí až za dva či tři týdny," míní.

Plastový kelímek naplněný zatuhlou PUR pěnou s páchnoucím koncentrátem | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

Divoké prase má podle Jangota citlivý čich, takže by se ohradníkům mělo vyhnout. Jangot ale upozornil, že pokud bude vítr vát od zasažené oblasti směrem k ohradníkům, tak by prase mohlo ochrannou linii překročit, protože pach včas neucítí.

Podle Jangota je ovšem africký mor prasat velmi nakažlivá nemoc, takže nelze nečinně přihlížet. „Je to (ohradníky) jedna z šancí, jak tomu trochu zamezit, aby se to nešířilo dál a prasata se nerozlézala ze zamořeného centra. Nic nedělat by bylo velmi špatné," řekl Jangot.

Africký mor prasat není pro lidi nebezpečný

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína u areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati. Na Zlínsku bylo dosud nahlášeno 90 uhynulých divočáků, laboratorní vyšetření potvrdilo africký mor prasat u 59 z nich.

Myslivci na Zlínsku bojují s africkým morem prasat. Rozmisťují kelímky s páchnoucí pěnou | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

Africký mor prasat přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. Stát kvůli africkému moru prasat nařídil intenzivní lov divočáků na celém území Česka a povolil dosud zakázané techniky lovu. Tento týden pak veterináři povolili odstřel prasat i v části zamořeného Zlínska. Myslivci v celé zemi můžou lovit prasata za pomoci dříve zakázaných metod, například na pozemcích, kde zemědělci sklízejí obilí a řepku, a za pomoci umělého světla.

„Pro myslivce je to dost katastrofální záležitost. Jedna etapa krásné myslivosti se zavírá. Předpokládáme, že normálně budeme moci prasata lovit až za osm nebo možná deset let," řekl Jangot. Ulovená prasata v africkým morem zasaženém území skončí v kafilérii. „Kančí guláš tady chvíli mít nebudeme," dodal s úsměvem Jangot.

Karolína Wernerová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme