Myslivci u Zlína našli další uhynulé prase. Zatím není jasné, jestli bachyně zemřela na mor

Myslivci našli v sobotu ráno ve Hvozdné u Zlína uhynulou bachyni. Zatím není známo, zda samice prasete divokého měla africký mor prasat. Výsledky ještě neznáme, řekl předseda Okresního mysliveckého spolku Zlín Zdeněk Hluštík. Informaci o nálezu uhynulé bachyně potvrdil i mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Nákaza se již potvrdila u tří divočáků.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divoké prase se selaty | Foto: Milan Baják | Zdroj: Český rozhlas

„Tělo bachyně bylo odvezeno do asanačního podniku k likvidaci, vzorky se odeberou. Prioritní je odstranit tělo, protože může být dalším zdrojem nákazy," řekl Vorlíček. „Bachyně již byla ve značném stadiu rozkladu," uvedl Hluštík.

Minulý týden byli nalezeni na kraji Zlína u nemocnice dva uhynulí divočáci, u kterých byl potvrzen africký mor prasat. Státní veterinární správa po potvrzení nákazy nařídila mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy.

Na Zlínsku se objevil africký mor prasat. Zpřísní se hygienická opatření

Číst článek

V oblasti se nesmějí lovit a krmit divoká prasata, myslivci v ní musejí aktivně vyhledávat a hlásit uhynulé divočáky. Další uhynulé sele divočáka, u kterého se potvrdila nákaza, našli myslivci ve čtvrtek ve Zlíně-Lužkovicích. Hvozdná je od Lužkovic i zlínské nemocnice vzdálená jen několik kilometrů.

Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé. Veterináři ihned po potvrzení nákazy testovali prasata chovaná společností Zemet u Zlína, která spadá do takzvané zamořené oblasti v desetikilometrovém pásmu kolem místa, kde byli nalezeni dva uhynulí divočáci. Testy byly ve firmě negativní, zvířata nemocná nejsou. Zemet chová na dvou farmách asi 5000 prasat.

Veterináři hlásí třetí případ afrického moru prasat. Uhynulé sele divočáka našli ve Zlíně

Číst článek

Do pátku se musela nahlásit také všechna prasata chovaná v domácnostech v daném území, jen ve Zlíně jich bylo podle zjištění magistrátu 51 kusů.

Chovatelé musejí prasata ustájit tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divokými prasaty. Za porušení hrozí fyzickým osobám pokuty až 50 000 korun, právnickým osobám či podnikatelům až dva miliony. Od pondělí se oblast rozšíří na celý okres Zlín. Africký mor prasat přenášejí volně žijící zvířata. Není nebezpečný pro lidi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme