Bez registrace do mýtného systému pokuty až 100 000 korun. Stát je bude vymáhat od prosince

Dopravcům, kteří budou od prosince využívat dálnice bez registrace v novém mýtném systému, budou hrozit pokuty až 100 000 korun. Stát je bude vymáhat od začátku spuštění systému, dopravcům žádné toleranční období neposkytne. Na čtvrtečním sněmovním kontrolním výboru to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Dosud bylo do nového systému přihlášeno zhruba 27 procent z očekávaných 458 000 vozidel.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tramvaj u dálnice D1, na 7.kilometru z Prahy

Registraci do nového systému provedlo zatím přibližně 27 procent očekávaných vozidel | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nový satelitní mýtný systém bude spuštěn na dálnicích od 1. prosince. Nahradí dosavadní mikrovlnnou technologii.

Nový mýtný systém zatím přišel na 2,6 miliardy, je ve zkušebním provozu

Číst článek

Umožnění lhůty, během níž by stát dopravcům prominul nedokončení registrace v novém systému, by podle ministra bylo nezákonné. Stát proto bude od 1. prosince kontrolovat splnění všech povinností k mýtu a při případném porušení vymáhat sankce.

Náměstek ministra dopravy Jakub Kopřiva uvedl, že řidičům nezaregistrovaných vozidel hrozí v blokovém řízení pokuta 5000 korun, ve správním řízení pak až 100 000 korun. Stejná pokuta pak může být uložena i samotným dopravcům.

Registrace do nového mýtného systému, které začaly již 22. září, zatím postupují pomalu, a to zejména u malých dopravců s méně než deseti vozidly. Ti doposud přihlásili kolem 13 000 aut, tedy necelých pět procent z celkového počtu této skupiny firem. Malí dopravci přitom v souhrnu tvoří až 85procentní většinu v současném mýtném systému. Z velkých dopravních firem se přihlásilo více než 71 procent dopravců.

Zahraniční dopravci

Problémy se také objevují s registracemi zahraničních dopravců, zejména z Polska, odkud by mělo být přihlášeno ještě přibližně 94 000 vozidel. Kvůli pomalé registraci se ministerstvo obává, že po spuštění nového systému se budou na obchodních místech a silnicích tvořit fronty.

Antimonopolní úřad zakázal plnit smlouvu na nový mýtný systém. Ministerstvo ho přesto může spustit

Číst článek

Stát i budoucí provozovatel mýta, společnost CzechToll, proto posílili informační kampaň. Ministr Kremlík v minulých dnech poslal dopis svým protějškům z okolních států, ve kterém je požádal o spolupráci při informování tamních dopravců. Posílena by měla být i kampaň v médiích a na informačních místech.

Přípravu nového mýtného systému provázejí také právní spory. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v září zatím nepravomocně zakázal plnění mýtné smlouvy, a to s ročním odkladem. Stát proti tomu podal rozklad. CzechToll i přes spory ujistil, že mýto bude spuštěno podle plánu.

Konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a slovenské SkyToll zvítězilo v loňském tendru na nový mýtný systém a jeho provozovatele. Uspělo s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz. Proti průběhu tendru i platnosti mýtné smlouvy protestoval současný provozovatel Kapsch, který v soutěži neuspěl s původní nabídkou přesahující 13 miliard korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme