Šéf antimonopolního úřadu Rafaj zatím neuspěl se stížností na zásah, který měl odhalit miliony ve skříni

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj neuspěl se stížností proti březnovému policejnímu zásahu v jeho kanceláři a domě. Upozornil na to v pondělí server Seznam Zprávy. Vyšetřovatelé u něj podle předchozích informací deníku Právo zabavili mimo jiné i zhruba dva miliony korun v hotovosti. Prohlídky souvisely s podezřením na ovlivňování tendru na mýtný systém.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj | Foto: Jakub Stadler/Empresa Media | Zdroj: Profimedia

Rafajovu stížnost dostalo na stůl Nejvyšší státní zastupitelství. „Z hlediska vytýkaných vad Nejvyšší státní zastupitelství neshledalo v postupu dozorového Vrchního státního zastupitelství v Olomouci pochybení,“ řekl serveru Seznam Zprávy mluvčí Petr Malý.

Částí podnětu se pak podle něj ještě budou zabývat na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci. Státní zástupce Radek Mezlík, který celý případ dozoruje, pak odmítl věc blíže komentovat.

Pokud bude šéf antimonopolního úřadu Rafaj obviněn, očekává Babiš jeho rezignaci

Číst článek

Podle protokolu o provedení prohlídky policisté Rafajovi na několik hodin zabavili mobilní telefon, vzali mu stovky stran dokumentů, desítky flash disků a také 200 tisíc korun v hotovosti. 

Deník Právo později s odkazem na své zdroje uvedl, že u něj vyšetřovatelé našli zhruba dva miliony korun, které měl šéf antimonopolního úřadu po menších částkách zastrčené v obálkách ve skříni nebo v šatníku. U prohlídky byl i šéf olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvan.

O Rafajově stížnosti informoval začátkem dubna v televizi Prima jeho advokát David Kojzar. Příkazy soudu podle něj neobsahovaly téměř žádné odůvodnění a policie zabavila více listin, než soud povolil.

„Celý dosavadní průběh považujeme za mimořádně nestandardní. Počínaje neobvykle širokým rozsahem příkazů soudu, které neobsahují prakticky žádné odůvodnění, až po samotné prohlídky, které policie provedla za účasti pana doktora Ištvana,“ řekl televizi Kojzar.

Podle něj šlo o takzvané pytlování: „Policie zabavila celou řadu listin mimo rozsah povolený soudem. Toto budeme samozřejmě řešit právní cestou,“ dodal tehdy advokát.

Policejní zásah kvůli mýtu

Policie zasahovala 7. března na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a také v sídle firmy Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz pak napsal, že vyšetřovatelé podezírají Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce.

Faltýnek: O mýtu jsem jednal, protože Sobotka hrozil Ťokovi odvoláním. Pověření jsem nepotřeboval

Číst článek

Policisté byli i u místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, který se Rafajem i Feixem kvůli mýtnému scházel. Deník Právo napsal, že podle policejních důkazů na schůzce s Feixem dohodl, že u Rafaje zařídí ovlivnění soutěže ve prospěch firmy Kapsch.

Rafaj již dříve odmítl, že by dělal rozhodnutí ve prospěch některé z firem, která se tendru na mýtný systém účastnila. Jakékoli možné ovlivňování mýtného tendru odmítla také firma Kapsch.

V soutěži na nového provozovatele mýta loni zvítězilo konsorcium společností CzechToll, které patří do portfolia nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, a společnosti SkyToll. Uspělo s nabídkou na desetiletý provoz za 10,75 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme