Smlouva ministerstva na provoz mýtného je platná, potvrdil antimonopolní úřad

Smlouva mezi ministerstvem dopravy a konsorciem CzechToll/SkyToll na provoz mýtného je platná. Rozhodl o tom předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj, který potvrdil prosincové rozhodnutí úřadu. Zároveň zamítl rozklad, který proti němu podala firma Kapsch. Úřad o rozhodnutí předsedy informoval v tiskové zprávě. Ministerstvo dopravy i CzechToll verdikt vítají.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:54 26. 2. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mýtné brány

Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Obě rozhodnutí úřadu jsou pravomocná, Kapsch proti nim může podat žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Firma už v úterý oznámila, že se na soud obrátí. Úřad podle firmy porušil nejen vlastní rozhodovací praxi, ale i judikáty správního soudu či zásady Evropské komise, sdělil mluvčí firmy David Šimoník.

Stát vybral na mýtném rekordních 10,8 miliardy korun. Meziročně jde o čtyřprocentní nárůst

Číst článek

Kapsch již dříve v rozkladu namítal, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve svém rozhodnutí špatně vyhodnotil platnost a účinnost předběžného opatření v rozhodnutí z loňského září.

Úřad v tomto rozhodnutí zčásti řízení zastavil a zčásti zamítl námitky firmy Kapsch, která v napadeném tendru neuspěla.

Rozhodnutí ale nenabylo právní moci a podle námitky Kapsche tak platilo předběžné opatření, které ministerstvu zakazovalo uzavřít smlouvu s vítězem tendru až do pravomocného rozhodnutí.

„Předseda Úřadu se neztotožnil s námitkou, že úřad nesprávně vyhodnotil platnost a účinnost předběžného opatření. Na základě toho předseda úřadu nesouhlasí ani s názorem navrhovatele, že se předběžné opatření mělo vztahovat na celé společné řízení,“ uvedl úřad v tiskové zprávě.

Podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) rozhodnutí potvrdilo správnost a zákonnost postupu ministerstva. „Může tak dál pokračovat příprava mýtného systému konsorciem společností CzechToll a SkyToll. Ve čtvrtek bude na ministerstvu kontrolní den, kde bude provozovatel prezentovat stav příprav,“ řekl Ťok.

Rozhodnutí ÚOHS uvítalo i vítězné konsorcium. „Takřka rok říkáme, že CzechToll zvítězil s nejlepší nabídkou v otevřené a férové soutěži. Nyní antimonopolní úřad náš názor potvrdil,“ uvedl mluvčí CzechTollu Miroslav Beneš.

Stát po spuštění nového mýtného systému podle něj ušetří stovky milionů korun ročně. Vítězné konsorcium CzechToll/SkyToll uspělo s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz.

Spor o mýtné

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se zadávacím řízením na systém elektronického mýtného začal zabývat z vlastní iniciativy v říjnu 2017.

V tomto správním řízení, kterého se účastnilo pouze ministerstvo dopravy jako zadavatel tendru, vydal úřad v listopadu 2017 předběžné opatření, které ministerstvu zakazovalo uzavřít s vítězem tendru smlouvu až do pravomocného rozhodnutí.

Elektronické dálniční známky ušetří podle státu 100 milionů ročně. Ty papírové skončí v roce 2020

Číst článek

V dalších měsících Kapsch k úřadu podal několik dalších podnětů, které se týkaly stejného tendru, a úřad je postupně připojoval k původnímu správnímu řízení. V tomto řízení vydal souhrnné rozhodnutí o několika částech v září 2018.

V části, která se týkala posouzení průběhu tendru, nenašel Úřad pro ochranu hospodářské soutěže žádnou chybu. Protože jediným účastníkem v této části řízení zůstávalo ministerstvo dopravy, které se vzdalo možnosti podat rozklad, podle úřadu přestalo platit i předběžné opatření zakazující uzavřít smlouvu. To však Kapsch neuznává.

V prosinci pak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zamítl návrh Kapsche na zrušení podepsané smlouvy a o několik dní později zastavil také řízení o námitkách. Zamítnutí svých námitek už Kapsch napadl žalobou u Krajského soudu v Brně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme