Policie obvinila advokáta Janouška, že nabídl úplatek exministru Kremlíkovi. Mělo jít o 1,5 milionu korun

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili kvůli ovlivnění zakázky na auditora mýtného systému jednoho člověka z podplácení. Podle kriminalistů nabídl úplatek ve výši 1,5 milionu korun, sdělil mluvčí protimafiánské centrály Jaroslav Ibehej. Podle zdrojů Radiožurnálu je obviněným advokát Martin Janoušek.

Praha (Aktualizováno: 17:30 10. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Kremlík

Exministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík (archivní foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Mohu uvést, že kriminalisté dnešního dne obvinili jednu fyzickou osobu z trestného činu podplácení v souvislosti s nabídkou úplatku ve výši 1,5 milionu korun za ovlivnění výběru poskytovatele služeb technického auditora mýtného systému,“ řekl Ibehej v úterý Radiožurnálu. 

Kremlík měl dostat nabídku na úplatek 1,5 milionu korun. ‚Lživé obvinění,‘ reaguje advokát Janoušek

Číst článek

K identitě obviněného se ale mluvčí odmítl jakkoliv vyjádřit. Podle zdrojů Radiožurnálu je jím ale advokát Martin Janoušek, kterého detektivové obvinili z toho, že nabídl úplatek ve výši půldruhého milionu korun bývalému ministrovi dopravy za hnutí ANO Vladimíru Kremlíkovi. Upozornil na to jako první server Seznam Zprávy.

Stíhání je podle Ibeheje vedeno na svobodě. Případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. V případě odsouzení hrozí obviněnému až šest let za mřížemi.

‚Absurdní a nepodložené‘

Advokát Janoušek obvinění z podplacení odmítá, podle něj je absurdní, důkazně nepodložené a založené výlučně na tvrzeních bývalého ministra dopravy Vladimíra Kremlíka.

„Celou věc vnímá klient jako věc účelově vykonstruovanou bývalým ministrem dopravy ve snaze udržet se ve funkci,“ sdělil Janouškův právní zástupce Lukáš Trojan. Dodal, že jeho klient do ukončení kauzy opouští pozici jednatele i společníka v advokátní kanceláři Rowan Legal.

„‚Neformální‘ oznámení učinil pan Kremlík až bezmála měsíc po údajné nabídce, a to přesně v den, kdy pochopil, že bude odvolán z funkce ministra,“ uvedl Trojan. Policie podle něj klade Janouškovi za vinu to, že lobboval proti řešení, které jeho kancelář paradoxně sama navrhla. Advokát také dříve uvedl, že podá trestní oznámení pro křivé obvinění.

Kremlíkovo obvinění

Ve funkci ministra dopravy skončil Kremlík koncem ledna. Krátce poté přišly Seznam Zprávy se zjištěním, že mu kvůli zakázce na auditora mýtného systému nabídl právník Martin Janoušek úplatek 1,5 milionu korun.

O post šéfa antimonopolního úřadu se bude ucházet i exministr Kremlík. ‚Řadu věcí je třeba změnit,‘ uvedl

Číst článek

Janoušek měl podle tvrzení samotného exministra chtít, aby dohled nad výběrem mýtného na dálnicích zůstal společnosti CGI a nebyl svěřen státní firmě Cendis. Advokát vše již dříve označil za lživé obvinění.

Kremlík se chce po odchodu Petra Rafaje stát předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

„Nechci revoluci, ale řadu věcí je však třeba změnit,“ uvedl na svém twitteru exministr dopravy.

Rafaj rezignoval k 1. prosinci. Úřad vlády obdržel na post šéfa antimonopolního úřadu celkem 11 přihlášek.

jt, mch, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme