Mýto se zatím bude dál vybírat přes mýtné brány, shodli se experti koalice

Mýto se bude v Česku dál vybírat pomocí mýtných bran. A to nejméně do roku 2019. Do té doby vláda vypíše nový tendr na výběr mýtného. Shodli se na tom odborníci tří koaličních stran na schůzce ve sněmovně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Placená kamionová doprava na Pražském okruhu

Placená kamionová doprava na Pražském okruhu | Foto: Tomáš Adamec

Koaliční stranám ještě zbývá domluvit se na tom, jak dlouhá tato přechodná doba bude. Ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok chce pět let.

„Myslíme si, že soutěžit na pět let je efektivnější a zaručuje to lepší soutěž. Budou tam konkurenti, kteří mohou efektivně Kapschi konkurovat. Ve tříleté soutěži to bude složité,“ zdůvodnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku budou dál fungovat mýtné brány, shodli se experti. Informace ze schůzky koaličních stran přinesla reportérka Lenka Jansová

Firma Kapsch totiž jako jediná nebude mít náklady spojené s vytvářením vlastního systému. Podle sociálních demokratů a lidovců by ale stačila tříletá přechodná doba.

„Usnesení vlády z dubna bylo technologicky neutrální mýto. To je otázka spíš pohledu na věc koncepce, není to nic zásadního ve vztahu k rozdílu mezi tím, co říká koaliční partner, v tomto případě pan ministr nebo ČSSD, jestli tři nebo pět,“ vysvětlil postoj své strany poslanec Jan Birke z ČSSD.

„Přikláníme se k tříleté variantě, protože máme za to, že by bylo dobře, kdyby ten neutrálně technologicky zpracovaný systém byl co nejdříve,“ prohlásil člen expertního týmu lidovců Jan Kasal.

Co nejvíce uchazečů

V obou případech by se ale potom vypsala technologicky neutrální soutěž na výběr mýta. To znamená, že vláda nebude zájemcům o zakázku nařizovat, jak ho mají vybírat. Přihlásit by se pak mohlo co nejvíc uchazečů.

Teď se v praxi zvyšuje pravděpodobnost, že mýto v Česku bude v několika následujících letech provozovat stále firma Kapsch. Stávající desetiletá smlouva s Kapschem vyprší koncem příštího roku.

Strany se také shodly na posílení pravomoci řídicího výboru, který kontroluje ministerstvo dopravy při přípravách mýtného tendru. Do hry se vrátí externí poradce. Ten úřadu pomůže s přípravou hlavní soutěže na provoz systému.

Mýto bude ve čtvrtek řešit vláda.

Mýtné | Foto: Český rozhlas

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme