MZ: Povinné lékařské prohlídky by měly zaměstnancům místo pojišťoven platit firmy

Zatímco nyní lékařské prohlídky lidí z rizikových pracovišť platí částečně zdravotní pojišťovny, nově by je podle záměru ministerstva zdravotnictví měl platit jen zaměstnavatel. Českým firmám hrozí, že se jim tak výrazně zvednou náklady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní vyšetření | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Prohlídka, na kterou musí pravidelně horníci, řidiči i učitelé stojí zhruba tisíc korun. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že pokud je firma spoluzodpovědná například za životní prostředí, pak je logická i její zodpovědnost za zdraví svých zaměstnanců. S tím souhlasí i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch:

"Ta přímá souvislost - výkon práce, stav pracoviště, zodpovědnost zaměstnavatele - by měla být i v zákoně. Protože, kdo jiný by se měl starat o to, aby nedocházelo k výraznějšímu poškozování zdraví, které charakter některé práce v nezbytné míře přináší, než zaměstnavatelé. Ale na druhou stranu, pokud by ty vztahy nebyly dobře nastaveny, v konečném důsledku ty náklady stejně ponese systém zdravotnictví."

Podle Milana Štěcha by systémem zdravotního pojištění měly být placeny především vstupní prohlídky do rizikových zaměstnání: My bychom v každém případě požadovali, aby ty vstupní prohlídky - zejména v případě, že uchazeč pak nebude přijat do zaměstnání - hradil systém zdravotního pojištění. Protože pak by zájemci, kteří se hlásí na fyzicky i duševně náročné povolání, kde jsou preventivní prohlídky vyžadovány, byli do určité míry diskriminováni oproti nám ostatním.

Zásadně proti návrhu ministerstva zdravotnictví jsou podnikatelé. "Když stát něco nařizuje, měl by se na úhradách podílet. Takhle je to další zátěž podnikatelů," řekl v dnešních Hospodářských novinách Jaroslav Míl, šéf Svazu průmyslu.

V publicistické části poledních Ozvěn dne jsme o tématu mluvili s prezidentem hospodářské komory Jaromírem Drábkem. Poslechněte si v Rádiu na přání.

Marcela Hálová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme