Mzda lékařů má vzrůst o osm procent

Dohoda v českém zdravotnictví je po třítýdenním jednání na světě. Zástupci zdravotních pojišťoven, lékařů a nemocnic se s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou a premiérem Jiřím Paroubkem dohodli na krátkodobých opatřeních, která mají stabilizovat finanční problémy ve zdravotnictví. Lékařům by měly od 1. září vzrůst tarifní platy o osm procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová | Zdroj: ČTK

Opatření by měla snížit zadluženost českého zdravotnictví. Všechny zúčastněné strany, které se dnes sešly ve Strakově akademii ke společnému jednání už potřetí, musely nakonec ze svých požadavků slevit.

Podle prezidenta České lékařské komory Davida Ratha ale došly k rozumnému kompromisu. "Začínali jsme každý na trochu jiných pozicích, ale jsem s tímto kompromisem spokojen a jsem s ním spokojen hlavně proto, že myslím, že všichni odcházejí spokojeni," zdůraznil Rath.

Stát zdravotnictví finančně pomůže, na druhé straně by se ale mělo začít šetřit, například ve výdajích na léky či přístroje. Z vyjádření premiéra Jiřího Paroubka mimo jiné vyplynulo, že lidé se zřejmě dozvědí, jak je která nemocnice a ordinace úspěšná v léčbě.

Vyřešený se zdá být i spor kolem platů lékařů. Premiér Paroubek uvedl, že doktoři by mohli dostat přidáno od 1. září o osm procent. "Chtěl bych říci, že se ukázal prostor pro zvýšení platů, jednak racionalizací v rámci nemocnic, jednak i nárůstem plateb, které jdou od zdravotních pojišťoven," řekl Paroubek.

Plánované zvýšení platů přivítaly i lékařské odbory. "Průměrný plat lékaře, který je v této chvíli 37.000 korun včetně všech přesčasů, stoupne tak k hranici 40.000 korun. Zdravotní sestry, které jsou dnes kolem 17.000 korun, budou mít plat kolem 17.000 korun," upřesnil šéf Lékařského odborového klubu Milan Kubek.

Stabilizačních opatření, která má do dvou týdnů projednat vláda, mají zastavit další zadlužování systému veřejného zdravotního pojištění. Stát například odkoupí pohledávky Všeobecné zdravotní pojišťovny za skoro čtyři miliardy korun. Podle premiéra Paroubka také zvýší pojistné za děti, důchodce a nezaměstnané. "Ty úhrady jsou dlouhodobě podhodnoceny, což každoročně prohlubuje deficit zhruba o dvě miliardy korun. Tady bychom chtěli jít nahoru zhruba o 2,3 miliardy korun," řekl premiér.

Podle ministryně zdravotnictví Milady Emmerové je potřeba ještě některé věci doladit.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme