Justičním zaměstnancům vzroste hrubá mzda v průměru na 30 tisíc korun

Zaměstnanci v justici budou po navýšení platů od 1. ledna v průměru pobírat 30 tisíc korun hrubého. Na tiskové konferenci to v pondělí uvedl ministr Jan Kněžínek (za ANO) s tím, že pokud by nyní justičnímu personálu platy nevzrostly, situace u soudů by už byla kritická. Například asistentovi soudce vzroste hrubý příjem o 7 190 Kč, vyššímu soudnímu úředníkovi o 4 750 Kč, soudní zapisovatelce o 1 430 Kč.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

Po změnách se zaměstnanci justice průměrně dostanou na 30 tisíc korun hrubého, čímž ovšem stále zůstanou pod celostátním průměrem. (ilustrační foto) | Foto: vkombajn | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Navyšování souvisí s celkovým navyšováním odměn ve veřejné správě, ale důvod je zejména ten, že odměny nesoudcovského personálu jsou dnes výrazně pod celorepublikovým průměrem. Navýšením bychom chtěli docílit toho, že se tomu průměru alespoň přiblížíme,“ vysvětlil ministr.

Průměrná mzda vzrostla na 31 851 Kč, dvě třetiny zaměstnanců na ni ale nedosáhnou

Číst článek

Průměrná hrubá mzda v České republice dosáhla ve třetím čtvrtletí letošního roku 31 516 Kč. „Je co dohánět i do budoucna. Musíme se snažit ty prostředky nacházet i pro příští roky, protože stabilita personálu je pro nás klíčová. Ideálně bychom se rádi dostali na celorepublikový průměr ve veřejných službách a správě,“ konstatoval Kněžínek.

Plat soudců se stejně jako plat politiků ze zákona odvíjí od průměrné měsíční hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře.

Pracovníkům u soudů se od Nového roku zvýší platy zhruba o 14 procent, zaměstnancům státních zastupitelství asi o 15 procent. „Slibujeme si od toho, že dojde k personální stabilizaci administrativních pracovníků soudů a státních zastupitelství. Docházelo k tomu, že byla poměrně velká fluktuace, což kvalitě a stabilitě odváděné práce úplně neprospívá. Věřím, že se podaří obsazovat volná pracovní místa,“ doplnil ministr.

Zvláštní příplatky

Vedle navýšení tarifů o pět procent, které platí po novele příslušného nařízení vlády pro všechny zaměstnance ve veřejné správě, dostanou justiční pracovníci zvláštní příplatek podle druhu práce, který vykonávají.

U odborných zaměstnanců s rozhodovací kompetencí to bude 1 250 až 5 000 korun měsíčně, u ostatních zaměstnanců 500 až 1 300 korun. Celkem 2 170 zaměstnanců - zejména vysokoškolsky vzdělaných - si polepší i v platové třídě.

K obecným příkladům, které ministerstvo uvedlo, patří i zapisovatelka státního zastupitelství, které vzroste plat o 4 160 Kč, a zaměstnanec IT, jenž si polepší o 1 780 Kč.

„Navýšení není jenom o tom, aby se zvýšila konkurenceschopnost justice, ale i o určitém ohodnocení práce, kterou zaměstnanci justice dělají. Vykonávají vysoce kvalifikovanou práci, kterou si možná nedovedeme úplně představit," podotkl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Upozornil, že činnost administrativy je velice náročná a mnohdy stresující, protože každá i nepatrná chyba může způsobit závažný problém. Fluktuace podle něj justici škodí. Současný posun proto označil za „velice dobrý krok, ne skok".

„Bereme to jako první úspěch. Byli bychom rádi, aby práce, při níž po zaměstnancích požadujeme nadprůměrné výkony, také byla nadprůměrně odměňována - tak, abychom mohli zaměstnance stabilizovat (...) a aby pracovat v justici bylo poctou, a nikoliv obětí,“ řekl za kolegium předsedů krajských soudů šéf Krajského soudu v Praze Ljubomír Drápal.

Jeho kolega z pražského městského soudu Libor Vávra poukázal na to, že odborný personál rozhoduje o faktické rychlosti justice. Zmínil také, že administrativa bývá terčem nejen verbální, ale i fyzické agrese problémových účastníků soudních řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme