MŽP obdrželo petici za záchranu Labského kaňonu. Podepsalo ji pět tisíc lidí

Téměř pět tisíc lidí se podepsalo pod petici za záchranu Labského kaňonu. Tu dnes předali na ministerstvu životního prostředí. Zástupci vědců a ekologů bojují proti plánované stavbě betonového komplexu na řece Labi a vyzvali k dodržování smlouvy o evropsky významných územích Natura 2000.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajina kolem Labe u Lovosic | Foto: David Hertl

V textu petice ekologové poukazují na konkrétní lokality patřící do soustavy Natura 2000, která mají význam pro celou Evropu.

Podle nich splňují území podmínky mezinárodních dohod, které Česká republika podepsala, a ministerstvo by proto mělo zmíněná území důsledně ochránit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téměř pět tisíc lidí podepsalo petici proti stavbě jezu na Labi u Děčína. Podrobnosti zjišťovala reportérka Marie Sýkorová

Stavba nedaleko Děčína by podle ekologů nevratně zničila chráněné rostliny i živočichy. Největším problémem je podle Jany Vinterové ze sdružení Arnika nezařazení několika lokalit na řece Labe.

„Jde o lokality, které splňují poměrně přísné parametry, které mají naturové lokality splňovat, ale bohužel nebyly vyhlášeny z důvodů, že se tam plánuje stavba ke zlepšení splavnosti řeky Labe,“ řekla Radiožurnálu.

„Je to jednak lokalita Labské údolí, kde se plánuje plavební stupeň Děčín, který by řeku příčně rozdělil, a potom je to lokalita Slavíkovy ostrovy, kde se také plánuje zdymadlo a kanál,“ upřesnila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Argumenty ekologů shrnul ve Stalo se dnes Radiožurnálu Jakub Esterka ze sdružení Arnika

Podle Tomáše Tesaře, náměstka pro ochranu přírody z ministerstva životního prostředí, ale některá území z Natury 2000 mohou být za určitých podmínek hospodářsky využitá.

„To území je hodnotné nepochybně ve spoustě lokalit, kde člověk nějakou činnost konal, které je hospodářsky využíváno. Problém je v tom, že administrace nějakého procesu v tom území je vnímána velmi negativně. Protože ten proces naturového hodnocení prostě dostal tento cejch,“ řekl.

„Pojďme se bavit o tom, jakým způsobem vlastně naplňovat dneska kritéria ochrany evropsky významných druhů, chráněných druhů,“ dodal.

bre, Marie Sýkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme