MŽP prověří informaci o dvou nevyhovujících kotlích ze seznamu pro dotace

Ministerstvo životního prostředí prověří dva kotle, které byly zařazeny na oficiální seznam pro takzvané kotlíkové dotace. Podle Asociace výrobců topenářské techniky totiž zařízení nesplňují podmínky. Údajně nemají parametry emisní třídy, které jsou podstatné pro jejich uvedení na trh a ani deklarované parametry ekodesignu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo životního prostředí ČR | Foto: Tomáš Adamec

Ministerstvo životního prostředí se podle mluvčí Petry Roubíčkové obrátí na výrobce, aby prokázali, že dotyčné kotle vyhovují všem emisním parametrům. Případně úřad přistoupí k vlastnímu měření ve státním zkušebním ústavu.

„Zároveň zdůrazňuji, že pokud se prokáže, že výrobce či dodavatel kotle deklaroval nějaké parametry svého výrobku a při tom se dopustil podvodu, pak nenecháme v žádném případě žadatele na holičkách a budeme individuálně řešit, co nejkomfortnější řešení pro žadatele s cílem kotel vyměnit a nevracet dotaci," dodala Roubíčková.

Kotlů na tuhá paliva je v seznamu kolem 300. Lidé je najdou na internetových stránkách Státního fondu životního prostředí.

Nevyhovující výrobek se mohl v seznamu objevit proto, že výrobce nemusí už zhruba dva měsíce kotel testovat v nezávislé zkušebně. Certifikáty si vystavuje sám díky evropské směrnici o ekodesignu, předtím musely mít výrobky certifikáty od nezávislé zkušebny.

O výměnu starých kotlů je velký zájem. Lidé mohou žádat o příspěvek na akce s uznatelnými náklady do 150 000 korun. Získat mohou dotaci 70 až 85 procent, tedy až 127 500 korun.

Zájem o kotlíkové dotace byl ve Středočeském kraji obrovský, fronta se vinula kolem celého úřadu. | Foto: Jan Charvát

David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme