MŽP: Vyhlášení NP Křivoklátsko musí rozhodnout obce

Když lidé na Křivoklátsku nebudou chtít žít v těsné blízkosti Národního parku, ministerstvo životního prostředí jim ho vnucovat nebude. Pro novéha ministra resortu Pavla Drobila je názor obyvatel 19 obcí podstatný. Rozhodující však budou peníze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křivoklátské lesy | Foto: Wikipedia, Jiří Kadlec

Ministerstvo životního prostředí si totiž nejprve nechá vypracovat ekonomickou analýzu. Vláda šetří a vyhlášení nového Národního parku by podle odhadů přišlo jen v první fázi asi 90 miliónů korun. Ministr chce nejprve zjistit, jestli se v rozpočtu vůbec na takový projekt najdou finance.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr životního prostředí Pavel Drobil podmiňuje svůj souhlas k vyhlášení nového Národního parku Křivoklátsko rozhodným souhlasem obcí a financemi

„Záleží na tom, zda nedojde k opakovanému navýšení stávajících nákladů, které bezprostředně nesouvisejí s vyhlášením NP. Jestli ano, bylo by zřízení takového systému finančním hazardem,“ uvedl Drobil pro Radiožurnál.

Pokud se však peníze na zvýšení stupně ochrany křivoklátské přírody najdou, bude Drobil trvat na souhlasu místních lidí:

„Buď s tím budou srozumění všichni obyvatelé, podnikatelé a příslušné instituce nebo se bude jednat o administrativní vyhlášení, které povede například k demonstracím a nevoli místních.“

Obce nejsou jednotné

V tom, zda vyhlášení parku regionu prospěje, však místní nejsou zajedno. Náhled na věc se v jednotlivých obcích a městysech liší. Zatímco v Roztokách jsou lidé podle starosty Vladimíra Melče jednoznačně pro, v těsném sousedství, tedy v Křivoklátu, zastupitelstvo rozhodlo o opačném stanovisku. A stejný názor má i starosta Bělče Jiří Rohla.

„Odrazilo by se to na větším počtu aut. Zvýšení například příjmu podnikatelů neočekáváme. Podnikatelé se spíše diskutovanému návrhu brání,“ řekl Rohl.

Lucie Husárová 1, Lukáš Vincourek, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme