MZV dostalo pokutu za únik rozhovoru Topolánek - Sarkozy

Národní bezpečnostní úřad udělil pokutu ministerstvu zahraničních věcí za únik stenozáznamu rozhovoru mezi francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a českým premiérem Mirkem Topolánkem. Informaci Rádia Česko, že NBÚ potrestal resort pokutou ve výši 77 000 Kč, potvrdil ředitel úřadu Dušan Navrátil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministerstvo zahraničních věcí | Foto: Marián Vojtek

"Ministerstvo zahraničních věcí, konkrétně velvyslanectví České republiky ve Francii, nestanovilo stupeň utajení Vyhrazené u dokumentů záznamu rozhovoru premiéra Topolánka a prezidenta Sarkozyho dne 31. 10. 2008, ačkoli tak měl učinit. Národní bezpečností úřad udělil pokutu vy výši 77 000 korun ministerstvu zahraničních věcí. Pokuta byla nízká, protože v tomto případě Národní bezpečností úřad chápe její výši jako výchovnou funkci sankce."

Pasáže z přepisu rozhovoru Sarkozyho s Topolánkem z konce října v Paříži otiskl před koncem roku týdeník Reflex. Podle záznamu se oba politici tvrdě dohadovali o vliv. A používali i formulace, které by od státníků čekal málokdo. "Víš, co to je, být sám proti všem Arabům? Mít je na telefonu? Jsou hrozní, přísahám," říká například podle záznamu Sarkozy Topolánkovi. Ministerstvo nejdříve autentičnost záznamu zpochybňovalo, šéf diplomacie Karel Schwarzenberg se ale později za únik citlivého dokumentu veřejně omluvil.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: Únik rozhovoru Sarkozy - Topolánek začal vyšetřovat NBÚ

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme