MZV podalo podnět k prošetření, zda v kauze volyňských Čechů nedošlo k pomluvě

Ministerstvo zahraničních věcí podá státnímu zastupitelství podnět k prošetření, zda v kauze volyňských Čechů nebyl spáchán trestný čin pomluvy. V tiskové zprávě uvádí, že šetření neprokázalo některá tvrzení, že se ambasáda v Kyjevě v případu žádosti volyňských Čechů o repatriaci dopustila nezákonného jednání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zahraničních věcí | Foto: Filip Jandourek

Generální inspekce ministerstva zahraničí na základě písemného podnětu, který MZV postoupilo ministerstvo vnitra, prošetřovala jednání pracovníků Velvyslanectví ČR v Kyjevě s českými krajany na Ukrajině.

„Šetření neprokázalo, že by se pracovníci ambasády dopustili nezákonného jednání, jak bylo uvedeno v dopisech zaslaných Hynku Kmoníčkovi, řediteli Zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky,“ píše MZV v tiskové zprávě.

Ministerstvo zahraničí se proto rozhodlo v nejbližších dnech předat Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 podnět k prošetření, zda v této věci nedošlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu pomluvy.

Na prezidenta Miloše Zemana se obrátilo celkem 232 krajanů, kteří se kvůli vyhrocené situaci na Ukrajině chtěli vrátit domů. Někteří z nich si stěžovali na to, že na ně pracovníci velvyslanectví tlačili, aby o svých plánech nemluvili.

Prezident doporučil celou věc prověřit. V případě, že by se podezření potvrdilo, žádal odvolání velvyslance na Ukrajině Ivana Počucha, který podle Zemana původně informoval, že o přesídlení žádají jen tři rodiny, Hrad ale následně obdržel žádost od 232 lidí.

Inspekce ministerstva zahraničí ale žádné nátlakové jednání neprokázala.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme