MZV: Rozhodnutí o exekucích českého majetku odporují právu

Rozhodnutí zahraničních soudů o možných exekucí českého majetku odporují mezinárodnímu právu. Tvrdí to české ministerstvo zahraničí. Reaguje tak na verdikt rakouského a francouzského soudu, které měly podle právníka firmy Diag Human Jana Kalvody uznat nárok společnosti na odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diag Human - ilustrační obrázek

Diag Human - ilustrační obrázek | Foto: Emanuel Macoun

Jak Radiožurnálu řekla Veronika Honsová z tiskového odboru resortu zahraničí, ministerstvo si kvůli exekucím českého majetku v zahraničí nechalo vypracovat právní stanovisko.

Případ Diag Human sahá až do začátku devadesátých let, kdy tuzemský resort zdravotnictví odmítl svěřit zpracování krevní plazmy společnosti Čechošvýcara Josefa Šťávy, který pak začal žádat odškodnění za ušlý zisk. Kauza nakonec skončila u rozhodčího tribunálu a ten v roce 2008 rozhodl, že český stát musí firmě Diag Human zaplatit víc než osm miliard korun. Vláda se odvolala, podle druhé strany ale nesprávně, a protože s námitkou společnost neuspěla u tuzemské justice, obrátila se na rakouský soud. Ten se údajně usnesl, že rozhodnutí z roku 2008 platí a Josef Šťáva může získat své peníze i prodejem státního majetku.

„Ministerstvo zahraničích věcí se domnívá na základě názoru mezinárodněprávního odboru, že uvedené kauzy spojené s návrhem na exekuci českého majetku v zahraničí odporují obecně uznávaným zásadám mezinárodního práva v oblasti jurisdikčních imunit státu a současně i Vídeňským úmluvám o diplomatických, respektive konzulárních stycích,“ uvedl Honsová.

Zahraniční rozhodnutí se podle právníka Diag Human Jana Kalvody opírala o rozhodčí nález ze srpna 2008, který společnosti přiznal náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard.

Česká republika však s verdikty nesouhlasí, podle ní arbitráž mezi firmou a státem stále pokračuje. Nález nepovažuje za pravomocný.

Rakouský soud již před několika dny zabavil tři umělecká díla zapůjčená Českou republikou na výstavu do Vídně. Obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastika Otto Gutfreunda skončily v depozitním skladu soudu, kde zůstanou do rozhodnutí soudu o výsledku sporu. Česká republika se totiž proti rozhodnutí může odvolat a s největší pravděpodobností to udělá.

Kalvoda podle některých informací žádal o exekuci českého majetku i ve Francii. Nejzajímavějším objektem, který by tak mohly soudy zabavit, je například České kulturní centrum v Paříži.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme