MZV žádá vysvětlení nedostatečné ochrany velvyslanectví ve Vídni

Ministerstvo zahraničí se domnívá, že rakouská vláda neposkytla českému velvyslanectví ve Vídni dostatečnou ochranu při pondělních protestech rakouských aktivistů proti Temelínu a že tak mohla porušit mezinárodní úmluvy. Mluvčí ministerstva Aleš Popíšil oznámil, že ještě dnes si ministerstvo pozve zástupce rakouské ambasády v Praze k vysvětlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouská strana podle ministerstva neposkytla dostatečnou ochranu, aby nebyli ohroženi na zdraví diplomaté a aby nedošlo k majetkové újmě na našem majetku. Pospíšil nevyloučil, že v tomto případě bude česká strana požadovat po rakouské vládě náhradu škody, kterou demonstranti na budově ambasády způsobili.

Jedenáct aktivistů ekologické organizace Greenpeace včera zablokovalo vchod do budovy českého velvyslanectví ve Vídni. Spolu s dalšími třemi, kteří vylezli na střechu, tak vyjádřili nesouhlas s chystanou aktivací paliva v jihočeské atomové elektrárně Temelín. Na střeše budovy vznikly materiální škody, vízové a konzulární oddělení bylo nuceno kvůli protestní akci přerušit provoz.

Není ani vyloučeno, že úhradu škody bude ministerstvo žádat i po ostatních zemích, kde české zastupitelské úřady utrpěly při protestech zadržování zahraničních účastníků pouličních bitek v Praze majetkové škody.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme