Na 1500 odborářů se v Praze radí o postupu před vyjednáváním o mzdách

V Praze se sešlo asi 1500 odborářů z celé republiky. Jednají o tom, jak přesvědčit zaměstnavatele, aby zvýšili platy nejméně o 5 procent. Podle odborů by výdělky v tuzemsku měly růst rychleji, protože rekordním tempem posiluje taky česká ekonomika.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mítink ČMKOS na podporu kolektivního vyjednávání o vyšších mzdách v pražské Libni

Mítink ČMKOS na podporu kolektivního vyjednávání o vyšších mzdách v pražské Libni | Zdroj: ČTK

Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek Českému rozhlasu řekl, že vyjednavači se na pražském setkání připravují hlavně na blížící se kolektivní vyjednávání se zaměstnavateli.

„Cílem je nalít si tady čistého vína o tom, jak vypadá česká ekonomika, jak vypadají výsledky firem, jaké jsou výnosy, které si z výsledků přijímají zpět do svého vlastnictví akcionáři, jaké investice se vyvádějí z České republiky, kolik by bylo možné spravedlivě požadovat, aby tady zůstalo, aby životní úroveň českých zaměstnanců, která táhne vnitřní spotřebu, se mohla dále zvyšovat,“ přiblížil Samek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je čas na výraznější zvýšení platů? Diskutovali o tom místopředseda ČMKOS Vít Samek a šéf Konfederace zaměstnavatelských svazů Jan Wiesner

Podle prezidenta Konfederace zaměstnavatelských svazů Jana Wiesnera se podniky růstu mezd v zásadě nebrání, každý je ale v jiné situaci.

„My o tom samozřejmě jednáme s našimi podniky a organizacemi, které máme v rámci svazu, a je potřeba vycházet z toho, že ty podmínky jsou rozdílné. Samozřejmě že tam, kde je možné zvyšovat platy a kde dejme tomu s tím jde ruku v ruce i produktivita práce, tak tam ty podniky na to přistupují a zvyšují mzdy podle toho, jak jim ekonomika dovolí,“ poznamenal Wiesner.

ČMKOS sdružuje 29 odborových svazů s 5600 organizacemi, zastřešuje kolem 300 000 odborářů. Centrála už dřív doporučila pracovníkům firem vyjednávat pro příští rok se zaměstnavateli o reálném růstu mezd o tři až pět procent, nominálně tedy zhruba o 4,5 až 6,5 procenta.

ČTK, mta, Štěpán Látal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme