Na 17 tisíc lidí pobíralo vloni neoprávněně dávky, zjistil Úřad práce

Úřad práce zaznamenal za loňský rok skoro 17 tisíc případů, kdy lidé neoprávněně pobírali sociální dávky. A to za celkem 103,5 milionu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Klienti nejčastěji zneužívali příspěvky a doplatky na bydlení. Neoprávněně ale pobírali třeba také příspěvek na živobytí.

„V menší míře pak příspěvky na péči, zvláštní pomůcku, mobilitu nebo dávky mimořádné, okamžité pomoci,“ doplnila mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Výjimečné ale podle ní nejsou ani případy neoprávněného pobírání rodičovského příspěvku a podpory v nezaměstnanosti či podpory při rekvalifikaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se Úřadu práce daří odhalovat lidi, kteří neoprávněně pobírají sociální dávky, vysvětluje mluvčí úřadu Kateřina Beránková

Za loňský rok se Úřadu práce podařilo odhalit víc případů zneužívání sociálních dávek než například v roce 2014, kdy úředníci odhalili takovýchto případů 9370. Je to ale zřejmě i díky tomu, že úřad zaměstnal víc úředníků. „Naši zaměstnanci také mají více prostoru k provádění sociálních šetření v místě pobytu klientů,“ dodala Beránková.

Někteří lidé podle Beránkové dokonce falšují doklady, když o dávky žádají. „Klienti zatajují své příjmy, padělají dokumenty, nenahlásí nástup do zaměstnání nebo pobyt v zahraničí nebo zatají třeba narození dalšího dítěte,“ upřesnila mluvčí úřadu.

Za úmyslné zneužití sociálního systému pak může viník skončit i ve vězení. „Pokud se ukáže, že žadatel předkládal nepravdivé či falešné informace, tak musí v každém případ peníze vrátit zpět. Pokud se jedná o skutečně závažné porušení a prokáže se úmysl, tak padají i tresty, a to odnětí svobody, ať už podmíněné nebo nepodmíněné,“ uzavřela Beránková.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme