Na 500 Ukrajinců získá povolení k práci rychleji, rozhodla vláda

V Česku bude pracovat více Ukrajinců. Vláda jim usnadní cestu k pracovnímu povolení. Už v listopadu se zrychlí vízová procedura pro počítačové a technické specialisty. Začne tak pilotní projekt takzvaných modrých karet pro Ukrajince, o které mají zájem české firmy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci učí počítač, jak řídit vlak

Vědci učí počítač, jak řídit vlak | Foto: Alexej Maximov | Zdroj: Český rozhlas

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) obsadí ale pouze ty pozice, které budou více než 30 dní v nabídce na trhu práce a nebude o ně zájem.

Ukrajinec pak přijde s tím, že o něj česká firma stojí, na zastupitelský úřad. Procedura, která teď trvala několik hodin, by se mohla zkrátit na pět až deset minut.

S návrhem nesouhlasí odbory. Podle nich můžou zahraniční experti získat zaměstnanecké karty už teď.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko láká odborníky z Ukrajiny. O projektu vlády se vyjádřil předseda ČMKOS Josef Středula a viceprezidentka HK Irena Bartoňová-Pálková

„V současné době už to jde. Problém ale je, že nefunguje například Visapoint a jsou podezření i na korupci. Místo toho, abychom řešili stávající systém a změnili jeho nefunkčnost, tak do systému vkládáme nový, takřka exkluzivní systém, který měl být původně i na nekvalifikované profese,“ říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a pokračuje:

„My vnímáme, že je nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Je ale důležité, aby ti, kteří na území České republiky přijdou, byli odměněni stejně, jako čeští zaměstnanci. Obáváme se, aby někdo nechtěl tuto situaci zneužít k tomu, aby dal ještě nižší cenu práce těmto ukrajinským zaměstnancům. Je velký rozdíl mezi tím, jaké mají příjmy na Ukrajině a jaké by mohli mít na území Česka.“

O novém systému chtějí odbory jednat se zástupci vlády a zaměstnavatelů na příští tripartitě.

Naopak postup vlády vítá Svaz průmyslu a dopravy. Ocenil by nicméně, kdyby se zjednodušení vydávání pracovních povolení rozšířilo i na středně a nízkokvalifikované zaměstnance.

HK má zájem o nekvalifikované pracovníky

Podobného mínění je i Hospodářská komora ČR. Podle ní by se projekt měl primárně zaměřit na pracovníky s výučním listem nebo vyučené s maturitou, kteří firmám chybí.

„Už dnes nemají zaměstnavatelé pracovní síly, přestože máme 450 tisíc nezaměstnaných, kteří mnohdy už ani pracovat nechtějí,“ upozorňuje viceprezidentka HK Irena Bartoňová-Pálková.

„My více stojíme o nekvalifikované a nízce kvalifikované pracovníky, kterých potřebujeme velké množství. Ti na trhu práce nejsou. Domnívám se, že vysoce kvalifikovaných pracovníků budou řádově desítky. Vláda by měla velmi silně uvažovat o tom, že nám sem pustí pracovní síly k tomu, abychom mohli plnit dodávky a neklesalo nám HDP,“ dodává viceprezidentka.

Volné jsou dělnické profese

Poptávka českých firem po odborně vzdělané pracovní síle roste. Kvůli hospodářskému růstu a snižující se nezaměstnanosti mají podniky problém najít dostatek nových zaměstnanců. Za rok přibylo 100 tisíc nových pracovních míst. S nedostatkem lidí se potýkají zaměstnavatelé zvlášť v dělnických profesích.

Ukrajinci jsou se Slováky nejpočetnější skupinou cizinců žijících v Česku, k letošnímu září jich tu žilo podle údajů Českého statistického úřadu přes 105 tisíc. Od roku 2009, kdy jich v Česku bylo až 134 tisíc, jejich počet klesá.

Občané nečlenských států EU pracující v ČR | Foto: ČTK

Lenka Jansová, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme