Na adopci ze zahraničí dohlédnou nevládní organizace
České rodiny by si už od konce příštího roku mohly jednodušeji a bezpečněji adoptovat dítě ze zahraničí. A to především ze států, se kterými nemá Česká republika žádné mezinárodní smlouvy zajišťující základní práva adoptovaného dítěte. Na bezpečnou a legální adopci z většinou afrických zemí by měly v Česku dohlížet akreditované nevládní organizace.
Nevládní organizace českým rodinám také pomůžou s osvojením dítěte. Podobný systém používají například v USA nebo v Dánsku. Podle ředitele Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeňka Kapitána se jedná o model, který v mezinárodním adopčním právu funguje desítky let.
„Jedná se o spolupráci s takzvanými pověřenými organizacemi. Jsou to povětšinou nevládní organizace, které pod dohledem státu zprostředkování osvojení z ciziny zajišťují,“ upřesňuje Kapitán.
Doposud si ze zemí, které nemají smlouvy s Českem, adoptovali rodiče dítě na vlastní pěst. Sami si dojeli do příslušné země a vyřídili si náležitosti na místních úřadech. Adopci jim pak Česko následně uznalo.
Podle Kapitána je ale tento postup rizikový, protože rodiče mohou naletět překupníkům s dětmi nebo nezajistí dostatečnou právní ochranu osvojených potomků. Nevládní organizace by toto riziko měly odstranit. Navíc stát jejich prostřednictvím dohlédne také na to, jaké rodiny si dítě z těchto třetích zemí adoptují.
Osvojit si dítě z ciziny, konkrétně chlapečka z Ruska, se úspěšně podařilo například rodině Ondřeje Soukupa z Prahy. Podle otce to ale bylo velmi náročné.
„První dítě, které jsme si našli na internetu, bylo v moskevské oblasti. Bylo velmi obtížné se dostat přes tamní sociálku. V zásadě nám neoficiálně naznačili, že dvacet tisíc euro by to asi spravilo,“ popsal Soukup.
Neoficiální cestou ze států bez mezinárodních smluv s Českem si v loňském roce adoptovalo potomka deset českých rodin. Sedm dětí pocházelo z Konga.