Na aféru v BIS pravděpodobně doplatí jeden z náměstků

Na novou aféru v Bezpečnostní informační službě doplatí velmi pravděpodobně jeden z jejích náměstků. BIS před 14 měsíci za prapodivných okolností sledovala jeden z objektů civilní rozvědky, kde se školí agenti. Když se to šéf rozvědky František Bublan dozvěděl, upozornil na to ředitele. BIS a jeho inspekce celou záležitost prošetřila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo BIS | Foto: Jan Rosenauer

Kvůli skandálu v tajné službě se dnes sešel ředitel BIS Jiří Lang se šéfem parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost Janem Vidímem. Ten schůzku popsal zkráceně takto. "Ředitel Lang mne informoval o té prapodivné operaci, kterou jeden útvar Bezpečnostní informační služby zhruba před 14 měsíci realizoval. Dva lidé, kteří za to odpovídají, jeden z nich už není ve službě a druhý je na odchodu."

Podle informací Radiožurnálu se jedná o náměstka Jiřího Simandla, který do BIS přišel před časem právě z rozvědky. Vidím to ale nechtěl potvrdit.

Simandl je personálním náměstkem a rozhodnutí o sledování do jeho pravomocí nepatří. Vidím také podotkl, že při akci nebyl porušen zákon. Vedení tajné služby připisuje autorství operace bývalému řediteli Jiřímu Růžkovi. Ten to považuje za podivnou hru a odmítá jeho tvrzení o neprůhlednosti a neprofesionalitě. "K případu jsem se vyjádřil do spisu inspekce a hodnocení, které k tomu bylo vydáno, považuji za účelové."

Markéta Kaclová, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme