Na aktivaci datových schránek zbývá poslední pracovní den

V pátek mají firmy poslední pracovní den pro aktivaci svých datových schránek. Od 1. listopadu by je totiž měly ze zákona používat všechny společnosti zapsané v obchodním rejstříku, úřady a státní instituce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Datové schránky

Datové schránky | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Podle ministerstva vnitra, které má projekt na starosti, má jít o převratnou změnu v komunikaci mezi úřady, firmami a postupně prý i běžnými občany.

Papírové dopisy, často obtížně doručitelné, nahradí elektronické datové schránky, do kterých budou příjemci dostávat úřední dokumenty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O systému datových schránek mluvil v Radiofóru Tomáš Mottl, viceprezident Soudcovské unie ČR.

Datové schránky provozuje Česká pošta a přes 350.000 subjektů by je mělo začít povinně používat od 1. listopadu. Kritici ale poukazují, že řada institucí je nestihne včas aktivovat, a předpovídají kolaps systému.

Aktivaci má jen třetina subjektů

Ministr vnitra Martin Pecina tvrdí, že projekt je po technické stránce dobře připravený tak, aby mohl od pondělka běžet naostro. "Nemám žádný problém v tom, že technické zabezpečení projektu by jakýmkoliv způsobem zklamalo," uvedl Pecina ve vysílání Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ministrem vnitra Martinem Pecinou v Poledních ozvěnách dne

Potíž vidí v tom, že část těch, kterým mají datové schránky sloužit, projekt ignorovala. "To, co se dělo ještě v minulých čtrnácti dnech na ústředních orgánech státní správy, se nám podařilo z vládní úrovně eliminovat, ale obcím takto přímo zavelet nemůžeme," podotkl ministr.

V současnosti je podle Peciny do projektu přihlášených jen 30 procent subjektů, kterým to ukládá zákon. "Sice probíhá hektické přihlašování, ale je to stále ještě málo. Jestliže se nám nepřihlásí, byť musí, tak to bude způsobovat problémy jak na stranách orgánů veřejné moci, tak na straně právnických osob, které mají s těmito orgány komunikovat," upozornil Pecina.

Tomu, kdo nestihne datovou schránku do neděle aktivovat, žádné sankce nehrozí. Schránku mu Česká pošta aktivuje automaticky.

"Problém je v tom, že u společností nebo orgánů veřejné moci, které si schránku neaktivují samy, nemáme jistotu, že o tom vůbec ví a že se to naučily ovládat. Od pondělka proto spustíme velký kontrolní projekt a budeme kontrolovat, jestli jsou zprávy ve schránkách vybírány," dodal Pecina.

Stát chce ušetřit 200 milionů ročně

Někteří podnikatelé se zřízením schránek otálejí, neboť v nynější krizi prý řeší spíše provozní záležitosti. Problémy mají také menší obce. Někde už naopak datové schránky využívají. Například tajemník Městského úřadu v Novém Boru Antonín Metál si celý systém pochvaluje.

"Zejména v době krize to bude znamenat obrovskou úsporu finančních prostředků, protože nyní doslova obracíme každou korunu. Když si spočítáme kolik peněz stojí obálka, papír, poštovné a porovnáme to s datovými schránkami, které jsou zatím zadarmo, výhoda je evidentní," řekl Metál Radiožurnálu.

Cílem zavedení schránek je rychlejší, spolehlivější a levnější poskytování služeb veřejné správy nejširší veřejnosti. Podle ministerstva vnitra datové schránky ušetří státu více než 200 milionů korun ročně na poštovních poplatcích.

Martin Hromádka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme