Na aplikovaný výzkum nejsou peníze, stěžuje si ministrům Rada vysokých škol

Podle Rady vysokých škol (RVŠ) nemají české vysoké školy žádný program, ze kterého by mohly čerpat peníze na aplikovaný výzkum. Tomu tak hrozí kolaps. Rada to tvrdí v otevřeném dopise, který poslala vicepremiérovi pro vědu a výzkum Pavlu Bělobrádkovi, ministryni školství Kateřině Valachové a ministrovi průmyslu Janu Mládkovi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští výzkumníci mají skvělou pověst za hranicemi. Tam jsou leckdy ceněnější než doma

Čeští výzkumníci mají skvělou pověst za hranicemi. Tam jsou leckdy ceněnější než doma | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

„V současné chvíli končí většina projektů aplikovaného výzkumu, které byly financovány v rámci takzvaného programu Alfa Technologické agentury České republiky,“ vysvětluje místopředsedkyně komise pro vědeckou činnost RVŠ Vlasta Radová.

„Podle našeho odhadu to je miliarda korun, která výzkumníkům vypadává. A výzkumné týmy nemohou žádat o nové finance na svoji činnost, protože v podstatě není kde a o co žádat,“ dodává Radová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer a předseda představenstva Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček diskutovali o změnách financování aplikovaného výzkumu

Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo nový program Trio, který ale nebude spuštěn hned.

„Náhrada programu Alfa programem Trio je pouze částečná. Podle mých informací budou tyto projekty spuštěné až začátkem srpna 2016. Překlenout první tři čtvrtletí 2016, kdy nebude financováno nic, v plném rozsahu nepůjde,“ domnívá se předseda RVŠ Jakub Fischer.

Podniky si neštěžují

Z pohledu podniků není situace tak dramatická. Alespoň podle Karla Havlíčka, člena vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace a předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků.

„Hlavní zdroj pro tyto aktivity nevyplývá z národních programů, ale ze strukturálních fondů. Ty se posouvají z 90 miliard v předchozím období 2007 – 2014 na 120 miliard v dalším období, takže je tam spíš navýšení,“ říká Havlíček.

Spoluúčast je ale vyšší. Dříve musel podnik na projekty přispívat třeba jen 30 procenty, dnes je to i 60 procent. A to si většina podniků dovolit může, ale vysoké školy podle předsedy RVŠ Fischera nikoli.

Výdaje na výzkum a vývoj | Foto: Český rozhlas

Jana Vondráčková, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme