Na Blanensku se prodávaly nebezpečné hračky

Špatně označené hračky pro malé děti se objevily v obchodech na Blanensku. Hračky z měkčeného PVC vyrobené v Číně obsahovaly ftaláty, které u dětí mohou vyvolat vážná onemocnění. Přestože to hygienici zjistili, výrobce hračky neoznačil. Pokud se provinění prokáže, hrozí dovozci zákaz dovozu a distribuce těchto hraček a také až dvoumiliónová pokuta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hračka

hračka | Foto: Jiří Komoň

Podrobnosti od hygieničky Hany Dobiáškové. "Dovozce je označil, že jsou od nejnižšího věku, ale protože jsme tam zjistili přítomnost ftalátů, tak on měl povinnost podle nové vyhlášky, která vyšla v dubnu 2001 to označovat varováním: Nevkládáme delší dobu do úst, mohou se uvolňovat ftaláty." To však dovozce z Břeclavska neučinil. Přítomnost nebezpečných ftalátů v dětských hračkách nyní zkoumá Státní zdravotní ústav. Teprve na konci laboratorních testů se Okresní hygienická stanice v Břeclavi, kam případ územně spadá, rozhodne, zda s dovozcem zahájí správní řízení. Jaké postihy na dovozce případně čekají, řekla Českému rozhlasu břeclavská okresní hygienička Jana Laštovičková: "Jednak zákaz dovozu a distribuce těchto hraček, na druhé straně samozřejmě pokuta až do těch dvou miliónů korun."

Jak poznáme, že je kupovaná hračka v pořádku? Věc řeší vyhláška ministerstva zdravotnictví, která omezuje prodej hraček z PVC. Předpis kopíruje nejnižší podmínky stanovené Evropskou unií. Podle nich nesmějí být prodávány hračky z měkčené umělé hmoty určené ke kousání. Omezení platí do tří let dítěte.

PVC je označováno v návodech nebo přímo na hračkách svou zkratkou, dále pak slovem vinyl, případně písmenem V nebo číslicí 3 zasazenou do malého trojúhelníčku. Bohužel někteří výrobci těchto zásad nedbají a žádné označení neuvádějí. Mohou být za to potrestáni, ale nejdřív se na to musí přijít.

Pozor bychom si měli dávat na čínské zboží. To je ale velký problém, protože se gumové pískací hračky momentálně dělají hlavně tam. Z testů vyplývá, že obsahují skoro 40 procent nebezpečných látek. A ještě jedna poznámka, pokud je na hračce zkratka PE - je v naprostém pořádku. Znamená, že místo PVC je z polyetylenu, který není nebezpečný.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta, Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme